1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. O Şimdi Başbakan
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

O Şimdi Başbakan

A+A-

Nisan ayındaki bir yazımızda “…Sayın Erdoğan’ın, istemesi halinde C. Başkanlığını şimdiden tebrik etsek yanılmış olmayız diyesim var…” demiştim. Bu yazımızda da, hemşerimiz Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlığını, vatanımıza milletimize hayırlı olması dileklerimizle şimdiden tebrik edelim.
*
Güney Afrika Cumhuriyeti’ne bir seyahatimde, aynı zamanda akademisyen ve yazar olan bir müşterilerim, Sayın Davutoğlu ile bir dönem beraber çalıştıklarını anlatarak selam göndermişti, ben de “Selam yükü ağır olur, o şimdi Dışişleri Bakanı, nasıl ulaşıp da selamını aktarırım” diyerek selamı şartlı üstlenmiştim… Çok geçmedi bir Konya seyahatinde karşılaştık Sayın Bakanımız ile ve durumu anlattım kendisine, üzerimdeki selamı da aktarmış oldum. Sayın Davutoğlu’nun yüzündeki memnuniyet ifadesini çok etkileyici bulmuştum o zaman; belli ki sevdiği bir dostundan gelmişti selam. Sonraki yıllarda bir Kazakistan seyahatimde, Sayın Davutoğlu’nun “Stratejik Derinlik” adlı kitabının bazı Kazak bürokratlar üzerinde ciddi bir etki bıraktığını gözlemlemiştim… Tabi gurur duyuyoruz, onların başarısı Türkiye’nin başarısı bizim gururumuz olacaktır inancı ile başarılar diliyoruz ama bulunduğumuz bölgede bilginin ve akademik başarıların ne kadar işe yarar olduğu konusunda bazı şüphelerimiz de yok değil.
*
Korku ile yönlendirilen ve yeniliklerden korkar hale gelen insanların, yeni bilgilere karşı töre, gelenek ve hurafeye sarılarak dünyadan kopuş içine girdiklerini fark etmeden geriye doğru ilerlediğine şahit olduğumuz, cahilliğin prim yaptığı bölgemizde Sayın Davutoğlu’nun dolayısı ile Türkiye’nin işinin zor olduğunun farkındayız… Zaten bu yüzden adamın iyisi zorlukta, kamyonun iyisi yokuşta belli olur demiş atalarımız.
*
Başbakanlık bekleyen Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu kimmiş, özgeçmişinden bakalım; Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktorasını yaptı. Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinde Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü. Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademilerinde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. Kasım 2002 de kurulan 58. Cumhuriyet Hükümeti döneminde, Başbakan Başmüşavirliği ve Büyükelçilik görevine atandı, bu görevlerini 59. ve 60. Cumhuriyet Hükümetlerinde de sürdürdü. Profesör olarak, Beykent Üniversitesinde üniversite yönetim kurulu üyeliği, senato üyeliği ve uluslararası İlişkiler bölümü başkanlığının yanı sıra, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde de misafir öğretim üyeliği yaptı. Dış politika konusunda Türkçe ve İngilizce kaleme aldığı çok sayıda eseri bulunmaktadır. Ayrıca eserleri Japonca, Portekizce, Rusça, Arapça, Farsça ve Arnavutça başta olmak üzere çeşitli dillere tercüme edildi. 1 Mayıs 2009 tarihinden beri Dışişleri Bakanı olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir.
*
Üniversite - Sanayi işbirliğini başaramayan ülkemizde, ekonomiye yön veren işadamlarının çoğunun ilkokul mezunu olduğunu gerçeğini akıldan çıkarmadan, sınırsız sayıda kefesi bulunan siyaset terazisinde dünya çapında takdir görmüş bir akademisyen olmak avantaj mı, dezavantaj mı? Onu da zamanla göreceğiz hep birlikte…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum