1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ‘Obruklar için acilen önlem alınmalı’
‘Obruklar için acilen önlem alınmalı’

‘Obruklar için acilen önlem alınmalı’

Başta Karapınar ilçesi olmak üzere Konya’da son 2 yıl içerisinde yaklaşık 320 obruğun oluştuğunu ifade eden İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Obruklar için önlem alınmalı" dedi.

A+A-

Başta Karapınar ilçesi olmak üzere Konya’da son 2 yıl içerisinde yaklaşık 320 obruğun oluştuğunu ifade eden İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Karapınar şehir merkezine 5 kilometreye kadar yaklaşan obruklar büyük tedirginlik yaratmakta. Konya ve çevresinde gelişen obruklarla ilgili acilen önlemler alınmalı ve risklerin en aza indirgenmesi için çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

 

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Konya’nın çevresi ve Karapınar ilçesindeki obruklardan kaynaklanan risk alanlarının tespitinin yapılması ve obruklardan kaynaklanabilecek mağduriyetlerin yaşanmaması için Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verdi. Araştırma önergesinde Yokuş, son 2 yılda başta Karapınar ilçesi olmak üzere Konya’da yaklaşık 320 obruk oluştuğunu ifade ederek, “Karapınar şehir merkezine 5 kilometreye kadar yaklaşan obruklar büyük tedirginlik yaratmakta.  Konya-Adana yolunun iki tarafında obruklar yaygınlaşmıştır. Obruk gelişimi Karapınar’ın kuzeydoğusundan güneybatısına ve ilçe belediye sınırlarına doğru hızlanıyor. Bilindiği üzere bu yol, ağır vasıtaların yoğun olduğu bir transit yoludur. Buradan geçen bu vasıtaların geçişleri sırasında meydana gelen titreşimler, yeraltında bulunan mağara benzeri boşlukların, kuruma nedeniyle bozulan ve kritik dengeyi aşan tavanlarının çökmesine ve bağlı olarak obruk gelişimini tetiklediği şüphesizdir. Konya ve çevresinde gelişen obruklarla ilgili acilen önlemler alınmalı ve risklerin en aza indirgenmesi için çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

Riskli bölge ilan edilmeli

Obrukların oluşumuyla ilgili de kısa vadede yapılması gerekenlere değinen Yokuş, “Kısa vadede obruk gelişim alanları belirlenerek bu alanlar riskli bölge ilan edilmeli. Bu bölgelerde hızlı bir şekilde alan tespiti, önleme ve zarar azaltma çalışmaları yapılmalı. Riskli alanlara tarım aletleri, iş makinaları, ulaşım vasıtaları gibi ağır araçların girişleri önlenmeli. Ayrıca yüksek sarsıntı yaratacak patlatmalı faaliyetlerden kaçınılmalı. Çökme riski olan alanlarda ağır yapılar yapılmamalı. Obrukların yoğunlaştığı Karapınar çevresinde, bölgenin ekolojik özelliklerine uygun tarımsal ürünler seçilmeli. Özellikle fazla sulama gerektirmeyen, kuru tarıma uygun ürün tercih edilmeli. Mevcut tarımsal işletmelerde, yeraltı suyunun aşırı çekilmesini önlemek için, sulama planlamaları yapılmalı. Yeraltı suyunu korumak için, kaçak kuyu açılması mutlaka önlenmeli. Obruk gelişim alanlarını belirlemek için, kapsamlı çalışmalar yapılmalı” diye konuştu.

Uzun vadede yapılacaklar

Yokuş, obruklar ile ilgili uzun vadede yapılması gerekenleri şu şekilde anlattı: “Konya Ovası’nın ekolojik özelliklerine uygun ve fazla sulama gerektirmeyen ürün çeşitleri konusunda araştırmalar yapılmalı. Sulamada uzun vadeli organizasyonlar ve planlamalar geliştirilmeli. Önemli bir doğal afet olan obruk gelişimini ve bu gelişimin risklerini önlemek mümkün değildir. Doğru tespitler ve alınacak tedbirler ile can ve mal kayıpları zararlarını azaltmak için 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında çalışmalar yapılmalı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.