1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Odalarının Yetkileri Kısıtlanmasın
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Odalarının Yetkileri Kısıtlanmasın

A+A-

Geçen hafta Konya İnşaat Mühendisleri odasının iftar yemeğine katıldım. Orada İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Çınar’ın konuşmasının sizlerle paylaşmak istedim.

Ali Çınar, meslek odalarının zor süreçlerden geçtiği bir dönemde, 3 Nisan-14 Nisan tarihlerinde planlı alanlar yönetmeliği yapı denetim uygulama yönetmeliği çerçevesinde meslek odalarının görev ve yetkilerinin kısıtlandığına dikkat çekerek, “Bu yönetmelikle bürokrasinin azaltılması, işlemlerin daha da hızlı ilerlemesi düşünülmüştür. Meslektaşlarımızın mesleki kısıtlılığı aranmadan veya ilgili meslek disiplinine sahip olup olmadığı tespit edilmeden, sadece beyana esas olarak düzenlenen yapı ruhsatlarının da ilerleyen süreçlerde birçok sorunları beraberinde getireceğini düşünüyoruz. Evet, bürokrasinin azaltılması gerekir, işlemlerin daha da hızlanması gerekir. Ama yıllardır oturmuş sistemi olan, üyelerinin mesleki kısıtlılığını bilen, üyelerini meslek içi eğitim faaliyetleriyle yetiştiren meslek odalarını kenara itmekle sonuç alınamayacağı kaçınılmaz bir gerçektir” dedi.

Bürokrasinin azaltılması tamam da, ülkemiz ve şehrimiz için önemli görevler yürüten meslek odalarının görev ve yetkilerinin kısıtlanması neden yapılıyor?

Görev ve yetkileri kısıtlanmış meslek odaları, ülkemiz ve şehrimizin hayati konularında üretecekleri çözüm önerilerini hiçe saymak anlamına gelmiyor mu, ne dersiniz?

Umarım meslek odalarının görev ve yetkilerinin kısıtlanması yanlışından vazgeçilir.

Bir an önce bu yanlıştan dönülür ve meslek odaları bu anlamda rahatlatılır. 

&&&

Yine Ali Çınar’ın ifadesine göre, bu yönetmelik çerçevesinde Mayıs ayı içerisinde 250 belediyeden alınan ruhsatlardan 107 tanesinde, ruhsatta proje müelliflerinin oda kaydının olmaması, 76 tanesinin yapı denetim firma sahibi olduğu, 2 tanesinin de kamu çalışanı olduğu tespit edilmiştir. Çınar, hukuki süreçlerin, kargaşanın doğmaması adına meslek odalarının birikimlerinden yararlanacak sistemin tekrar ivedilikle getirilmesi gerektiğine de işaret etti.

Ali Çınar’ın, 2. Çevre Yolu Projesinin 7 yıldır bir türlü hayata geçirilmemesinden dolayı biraz sitemli olduğunu gördüm. Bu konuda da haklı olarak şunları ifade ediyor: “Şehrimiz için önemli bir husus, çeşitli platformlarda ifade ettiğimiz 2. Çevre Yolu Projesidir. Ancak bu proje 7 yıldır hayata geçirilmedi. Nüfusun ve trafikteki araç sayısının artması ile meydana gelen yoğunluk şehir içi ulaşımı zorlaştırıyor. Uzun zamandır kentin dışında yapılması düşünülen ve 2005 yılında 129 km olarak projelendirilen, modern kentlerde olduğu gibi şehrimizin çevresini saran çevre yolunun birinci etabına hemen başlanmalı ve bu yolun etrafında kesinlikle yerleşim alanı planlanmamalıdır. Bürokratlarımızla,  siyasilerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla, meslek odalarımızla, sağlıklı, huzurlu, planlı, tarihi ve kültürel değerleriyle birlikte yaşanabilir, çağdaş ve modern bir Konya için mücadele etmeliyiz.” 

Ali Çınar’ın 2. Çevre Yolunun bir an önce hayata geçirilmesi istemesi kadar daha doğal ne olabilir ki? Bu şehrin ulaşımı için hayati önem taşıyan bu konunun 7 yıldır yapılmayışını doğrusu anlamış değilim.

Galiba burada iyi bir kamuoyu oluşturamadığımız ortaya çıkıyor. 

Bu şehrin geleceği için önemli olan projelerde birlikte hareket etmekten başka çare var mı?

Bir an önce birlikte mücadele etme ve şehrin sorunlarını takip etme kültürünü geliştirmeliyiz.

Çünkü, şehrimiz hizmetin her zaman en iyisine layık bir şehirdir.

Bu anlamda herkese bir görev düşüyor. Ne dersiniz bunu başarmak çok mu zor?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.