1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Öfkenizi Kontrol Altında Tutun
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Öfkenizi Kontrol Altında Tutun

A+A-

Son günlerde ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ne yazık ki artış gösterdi. Herkes bir bahane buluyor ve kolayca şiddete ya da cinayete başvurabiliyor. Sebebi ne olursa olsun kadınların canı bu kadar değersiz olmamalı ve ülkemizde kadına yönelik şiddetler son bulmalı. Bunun için bu olayların temel sebebi ‘öfke’ kelimesini ele almakta fayda var. İkili ilişkilerde en önemli çatışma kaynaklarından biri de öfke. Çatışma ve öfke birbiri ile yakından ilişkili. Öfke doğal bir duygu ancak kontrolü kaybetme ve yıkıcı olmaya gidebilir. Eğer çiftler arasında öfke dolu çatışmalar yaşanıyor ve bu tartışmaların sıklığı artıyor ise çift bu meseleyi kendisi çözemez. Bu çatışmalar, ilişkiler için bir tehdit oluşturmaya başladığı an tehlike çanları çalar.

***

Bu durumda çiftlerin vakit kaybetmeden işin uzmanlarından yardım alması gerekir. Çift terapisine gittiklerinde onları bekleyen süreç şu şekilde başlar; çiftin öfkenin ilişkilerindeki anlamı ortaya çıkarılmaya çalışılır. Öfkenin anlamına dönük ilişkide farklı cevaplar aranır. Örneğin, ‘Öfke çiftin her biri için ne demek?’ ‘Eşe öfkelenmek ne anlama gelir?’ ‘Eşin öfkesine nasıl karşılık veriliyor?’ ‘Eşin öfkelendiğini nasıl anlıyor?’ gibi soruların cevapları uzmanlar eşliğinde değerlendirilir. Her ilişkinin kendi içinde bir dinamiği olduğu gibi öfkenin de her ilişkide farklı bir anlamı ve dinamiği olur. Kişinin eşiyle olan tecrübeleri, ailesinden aldığı modellemelerden oluşan deneyimler öfkeye yüklenen anlama katkı ve kaynak sunar. Eşlerin öfkeyi tanımlamalarındaki inanç ve öfkeyle ilgili ortaya çıkan davranışları, terapide önemli veri oluşturur.

***

Terapist aldığı bu verilerle süreci ilerletir. Amaç eşlerin öfkeyle ilgili farkındalıklarını arttırmak yüzleşmeleri gereken noktaları çalışmak ve ilişkiyi daha sağlam bir zemine oturtmaya çalışma yolunda ilerlemektir. Öfke kişinin kendini koruması amacıyla birçok duygunun üstünü örtmek için kullanılıyor olabilir. Bu amaçla terapide terapist bu duyguları bulmaya çalışır ki öfkenin gerçek anlamı ortaya çıksın. Sıklıkla öfkenin altında yatan bazı duygular; suçluluk, hayal kırıklığı, depresyon, güçsüzlük, bağımlılık ve güvensizlik gibi duygulardır. Bu duygular açığa çıktıkça kişi anlaşıldığını hisseder, rahatlar ve çatışma kaynakları daha somut hale gelmeye başlar. Uygun bir şekilde dile getirilemeyen her duygu zamanla kişilerin içinde öfkeye dönüşebilir. Öfkenin sizi ele geçirmesine izin vermeden kendinizi tanıma yolunda gayret gösterin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.