1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Öğrenmenin Yaşı Olmaz
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğrenmenin Yaşı Olmaz

A+A-

Ne zaman bir konuyu merak etsem, onu bana en iyi kimin öğreteceğini düşünürüm. Mutlaka eğitim formasyonu almış olması şart değildir. O işe aşık bir insan olsun yeter.

Sosyal alanda insan olmanın gereği, örfleri, adetleri, toplumsal kuralları, yasaları da diğer insanlarla etkileşimle öğreniriz.

Okullardaki formal eğitim, asıl eğitim ve öğretimin önemli bir parçasıdır. Ama bir süre sonra biter. 30 yaşına gelen bir insana, hayatının sonuna dek, şunu, bunu öğrenmesini söyleyecek kimse kalmamıştır. Bir zorunluluk olmadıkça büyük ihtimalle hayatını kazanacağı mesleği de edinmiştir.

***

İşte belki de çocukluğundan beri ilk kez öz kontrollü öğrenmesine o yaştan sonra başlar. Neyi öğrenmek isteyeceğini sorar kendine. Hobiler edinir, bir deneyden ötekine geçer. Balık tutar, briç öğrenir, tahta oymacılığa başlar, “bir web sayfası da ben yapayım” der, bir dil öğrenmek ister, ziraat öğrenip bitki yetiştirmek ister, hatta kazak örmek, harika pastalar yapmak ister. Bu talepler o denli farklıdır ki, yetişkin bir insanın hobileri o yaşın altındakiler için bazen absürd ve neden olduğu anlaşılmaz gelir. Oysa kişi çocukluğuna dönmüş ve hayatı keşfetmek için adımlar atmaya başlamıştır. Kim olduğunu sorar, kimi neden sevdiğini, siyasi akımlarını, inanışlarını tüm hayatını sorgular.

***

Her sorduğu soruyla, öğretmen arayışı güçlenir. Alışık olduğu tarz, bir başka insanın kendisine öğretmesidir. Ama karşısına gelen profesyoneller onun öğrenmesi için bir araçtan öteye gidememektedir.

Bu noktada, ya atıl ve bildik hayatına döner, her zaman bildiği, her zaman yaptığı işleri yapar, hep aynı dizileri izler, hep aynı kitapları okur, ailesi ile zamanını paylaşır ve farklı bir şey yapma adına bilinen dizginin içinde hareket eder. Ya da yepyeni bir yol çizer.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.