1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Öğretmen atamaları YETERSİZ!
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmen atamaları YETERSİZ!

A+A-

Binlerce öğretmen adayımız hala atama bekliyor. Toplumsal bir sorun haline gelen öğretmen atamaları için bende birkaç hususa dikkat çekmek istiyorum. Günümüzde binlerce öğretmen adayı, bir meslek sahibi olabilmek için can atıyor.

Şimdi eğitim sistemimizden yola çıkacak olursak, bugüne kadar eğitim ve öğretim için birçok şey denendi. Her şeye rağmen sınavlara giren binlerce öğrenci bir meslek sahibi olabilmek için derslerine canla başla çalıştı. Her şeyden önce öğrenci psikolojini iyi anlamak lazım. Netice bu çocuklar okul, sınav derken birçok zorlukla mücadele ediyor. Meslek sahibi olamama korkusu yaşıyor. Yani öğrencilikte kesinlikle kolay bir iş değil.

Asıl sorunda burada başlıyor. Yıllarını eğitim ve öğretime adamış bir öğrenci, doğal olarak atanarak geleceğini teminat altına almak istiyor. Küçük bir çocuğun 6-7 yaşlarında eğitim öğretim hayatına başladığını düşünürsek, bu çocuklar okul için en az 20 yılını veriyor.  Neden mi? Öğretmen, doktor, memur ya da bir meslek sahibi olabilmek için…

“Öğretmen adayları hala mağdur”

Üniversiteyi bitiren binlerce öğretmen adayı, hala mağdur durumdadır. Özellikle 2018 yılı içinde alınacak olan 20 bin sözleşmeli öğretmen adayı, bu yaraya derman olmamıştır. Olmayacaktır. Çünkü 20 bin kişilik sözleşmeli öğretmen alımı, yeterli değildir. Şu unutulmamalıdır ki, eğitim-öğretimin temel taşlarından biri öğretmenlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı daha doğrusu hükümet yetkilileri, kaliteli bir eğitim sistemini devam ettirmek istiyorlarsa, öğretmen atamalarına daha çok önem vermelidir.

“Onları kazanmalıyız”

Yıllardır atama bekleyen öğretmen adaylarını kaderine terk edemeyiz. Taze bilgilerini eğitim ve öğretim için kullanmak ve tecrübe kazanarak kendini geliştirmek isteyen öğretmen adaylarından acil faydalanmak gerekiyor. 5 yıldır atama bekleyen bir öğretmen adayının bilgilerini unutma ihtimali çok yüksek olduğundan, bunları acilen eğitim-öğretim için kazanmak lazım. Yoksa bu çocuklar, farklı mesleklere yönelmek zorunda kalıyor. Bu adaylar kendi sevdiği öğretmenlik mesleğini yapamayacaksa neden okudu? Buda eğitim sisteminde ki adaletsizlik değil de nedir? Olaya birde buradan bakmak lazım. Bir gazeteci olarak öğretmen ve adaylarının sorunlarını takip etmeye ve sesi olmaya devam edeceğim. Buda benim sorumluluğumdur. Saygılarımla…

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum