1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Öğretmenlerimizin Günü Kutlu Olsun
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmenlerimizin Günü Kutlu Olsun

A+A-

24 Kasım, her yıl ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanır ve bu sayede geçmiş ve geleceğimizde emeği geçen öğretmenlerimiz sevgiyle anılır, ziyaret edilir. 24 Kasım, 1928 yılında Latin harflerinin 1 Kasım 1928 tarihinde kabulünün ardından Millet Mektepleri’nin açıldığı ve okuma yazma seferberliğinin başladığı gündür. Bugün sadece Millet Mektepleri açılmadı ayrıca Mustafa Kemal Atatürk, Başöğretmen olarak kabul edildi. Bu önemli tarih 1981 yılından itibaren her 24 Kasım günü öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlandı.
***

Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere hitaben yaptığı bir konuşmada toplumu şekillendirme adına öğretmenlere nasıl önemli bir görev düştüğünü şu sözlerle açıklar: “Arkadaşlar, yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askerlik, siyaset ve yönetim alanlarındaki devrimler, sizin; sayın öğretmenler, sizin toplumda ve düşünce yaşamınızda yapacağınız devrimlerdeki başarınızla gerçekleşecektir. Hiçbir zaman unutmayın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.” Böylesine mühim bir görevi olan öğretmenlere toplumsal açıdan çok önemli görevler düşmekte. İşte 24 Kasım böylesine önemli bir iş yapan öğretmenlerimizi bir kez daha hatırladığımız, onlara olan sevgi ve saygımızı gösterdiğimiz, kutlamaların yapıldığı bir gündür.
***

Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı en kutsal ve ölümsüz mesleğidir. Muhatabı  insan olan onu hayata hazırlayan tohumdan yeşermesini sağlayan bir meslektir öğretmenlik…  “Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır” sözü bu mesleğin ne kadar şerefli bir gayeye hizmet ettiğini gösterir. Çağdaş medeniyet düzeyine çıkmamız, bu onuru taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesindedir. Tohumları yeşertip ağaç seviyesine getiren bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.