1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Okul Başarısını Artırma Yöntemleri
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Okul Başarısını Artırma Yöntemleri

A+A-

Çok özel bir engeli olmadığı sürece, doğru okul ve ev ortamı sağlandığı takdirde çocukların okul hayatlarında başarılı olmaması için bir neden yok.

Sağlığına özen gösterin

Çocuğun düzenli olarak görme, işitme ve diğer rutin kontrollerinin yaptırılması, sağlıklı beslenmesi, bol su içmesi, yaşına göre ihtiyacı olan uykuyu uyuması, bol bol hareket edip, açık havada da zaman geçirmesi okul başarısının temeli.

Aranızdaki bağı sağlam tutun

Çocuğunuzla aranızdaki ilişkinin sağlamlığı ve sıcaklığı, onunla zaman geçirmeniz, dokunmanız, öpmeniz, dinlemeniz, sohbet etmeniz, gülmeniz, zaman zaman başbaşa kalmanız, onun sevildiğini ve kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Duygu deşarjı sağlayın

Stresi yönetmenin en etkili yolu çocuğumuzun duygularını her fırsatta ifade etmesine teşvik etmek ve bu duyguları onaylamak. Örneğin “Bugün okulda arkadaşınla kavga etmek seni çok üzdü değil mi? gibi.

Kimlik kazandırın

Onu kendimize veya başkalarına benzetmeye çalışmadan, olduğu gibi sahiplenmek, bol bol seçme şansı vermek, güçlü yönlerinin farkında olmasını sağlamak özgüvenini ve okul camiasında ayaklarının daha sağlam yere basmasını sağlayacaktır.

Takdir edin

Çocuğunuzla ilgili neye odaklanırsanız, o artar. Sürekli yanlışlarına ve eksiklerine odaklanmak yerine, onun çabalarına ve olumlu yönlerine odaklanın. Daha fazla görmek istediğiniz davranışı takdir edin.

Sorumluluğunu taşısın

Giyinme, banyo, ödev, yatak toplama gibi kendi başına yapabileceği işlerin sorumluluğunu ona vermek, sürekli onu korumak yerine arada sırada küçük hatalar yapmasına da müsade etmek, okul başarısı ve özgüveni için kritiktir.

Motivasyonunu canlı tutun

Öğrenmeyi sevdirmek için, öğrenmeyi sıkıcı ve yapılması zorunlu bir aktivite halinden eğlenceli ve çocuğun hayatıyla ilişkili hale getirin.

Düşünmeye teşvik edin

Çocuğun evde bol bol kitap okuması ve sizinle sohbet etmesi onun düşünme ve dil gelişimini en çok etkileyen faktörlerdir. Size bir soru sorduğunda ona hemen doğru cevabı vermek yerine önce “Sen düşünüyorsun bu konuda?” diye sormanız, beynini zorlamasına ve öğrenme potansiyelinin artmasına neden olacaktır.

Serbest zamanı olsun

Serbest zaman boşa geçen zaman değildir. Çocuğun hergün okul aktiviteleri, TV izleme ve bilgisayar oyunları ile geçirdiği zaman dışında yaratıcılığını kullanacağı, hiçbir yetişkin yönlendirmesi olmadan kendi kendine kararlar verip, problem çözme fırsatının olacağı ortamlar beyin gelişimini ciddi ölçüde destekler.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.