1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Okullar Açıldı mı?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Okullar Açıldı mı?

A+A-

2020-21 eğitim-öğretim yılı başladı. Mesafeli ve maskeli, seyreltilmiş sınıflar ile okullar değişti. Ancak eğitimin ve öğretimin önemi değişmedi.

*

Eğitim ve öğretim arasındaki farka dikkatinizi çekmek istiyorum çünkü anlamadan, anladığımızı zannederek sözcüklere yüklediğimiz anlamlar üzerinden yaptığımız konuşmalar, bir anlaşma sağlamıyor toplumda ve kafa karışıklığını artırıyor aslında.

*

Eğitim öğretim genellikle beraber kullanılır. Bu ikili söylemde, eğitim daha önce gelir hep, öğretim ise eğitimden sonra. Çünkü eğitim, kişinin yaşaması, hayatta kalması için gereken bilgiyi ve değerleri alması ile ilgili bir durum. Öğretim ise kişinin aldığı bilgi ve değerleri amacına uygun nasıl kullanacağı ile ilgili.

*

Kişinin içine doğduğu veya içinde yaşadığı toplumun kültürüne uygun bir ahlak geliştirmesi eğitimin konusudur. Kişinin sahip olduğu ahlakı ile toplumun huzuruna ve gelişimine nasıl katkı sağlayacağı ise öğretimin konusudur. Ahlak ve uygulama olunca, akıl ve aklı nasıl kullanacağı da giriyor işin içine.

EĞİTİM AİLEDE BAŞLIYOR

Eğitim bir bebeğin anne kucağına alınması ile başlıyor. Şanslı olan herkesin ilk eğitmeni bir anne oluyor. Anne ile başlayan eğitim süreci, aile içinde varsa baba ve kardeşlerin de katılımı ile devam ediyor. Çocuğun ahlak, hak ve adalet duygularının geliştiği dönemdir bu dönem. Çocuk anlama kabiliyetine göre ahlakın, hakkın, adaletin kaynakları olan dini, kültürü, gelenekleri ve doğayı zamanı geldikçe öğreniyor. Çocuklarımızın okul öncesinde aile içinde ne kadar eğitim alabildiği veya ebeveynlerin, aile içi eğitimi ne kadar verilebildiği ayrı konu… Ama şu kesin;

AHMAKLIK AİLEDE BAŞLIYOR

Çocuk okula başlayınca eğitimin yanına öğretim ekleniyor. Zaten biraz başlamıştı öğrenim ama okul ile birlikte iyice artıyor. Çocuk okulda öğrendiği bilgileri merak, sevinç ve heyecanla getirip evde anne babasına aktarıyor… Bu bilgi üzerinde akla, hakka, hakikate uygun yorum yapan ebeveyni olan çocukların şansı devam ediyor ve eğitim ile öğretimi birlikte yürütebiliyor onlar.

*

Ancak çocuğun okulda öğrendiği bilgiyi gerekli akıl, mantık, ahlak, hak ve hakikat açıklaması olmaksızın reddeden ve çocuğun kulağını çekerek “hadi oradan, olmaz öyle saçmalık” gibi tepkiler veren ebeveynler, çocuklarına en büyük kötülüğü ediyorlar ve ahmaklık aileden çocuğa geçiyor… Kişilerin, toplum huzuruna ve gelişmesine katkı vermesini engelleyen sorunlu eğitim tam da bu işte.

*

Eğitim ile öğretim arasında kalan çocuk, öğrendiği bilgilerin doğruluğunu analiz edemeden, anne- babasının veya onları etkileyen birilerinin baskısını kabul etmek zorunda kalıyor. Bu aşamadan sonra sistem ahmak yetiştirmeye başlıyor. Hem de kelli felli, boylu poslu, bıyıklı sakallı, tatlı şeker ahmaklar, toplumda ahmaklığı öyle bir besliyor ki, ebeveynler, kılına zarar gelmesini göze alamadığı kızlarını oğullarını şeyh zannettikleri alçaklara teslim edebiliyorlar ahmakça… Peki bir alçağı nasıl şeyh zannettin?

*

Allah’ım aramızdaki ahmaklar yüzünden bizleri cezalandırma duasına amin diyen herkesi, eğitimi ve öğretimi anlamaya davet ediyorum. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.