1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Okuma Yazma Günü
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Okuma Yazma Günü

A+A-

Dün, düşman(!) komünist Sovyetlere karşı ittifak içinde olduğumuz dost(!) ABD, bugün ülkemizin güneyini silahlandırıyor? Ve biz kendimizi savunmak için dünkü düşmanın bugünkü uzantısı Rusya’dan silah satın alıyoruz.

*

Dün, göklerde görüp, milletimizin yetiştirdiği yüce büyük hoca(!) efendi dedikleri adamı, bugün hain ve sahte hoca olarak idama mahkûm edenler, Atatürk hocaları astı diye konuşan hainlerin yalanlarına kanmaya devam ediyorlar.

*

Dün Dersim’de katliam yaptı diye eleştirdikleri CHP’nin bugünkü Dersimli yöneticilerini teröre destek olmakla suçluyorlar ama dün ile bugün arasındaki farkı görmüyorlar.

*

Vatan bir bütündür ve hiçbir köşesinin diğerine üstünlüğü olamaz ama hain haindir! İhanetini, hoca görüntüsünde veya sanatçı görüntüsünde, siyasetçi veya asker görüntüsünde icra edecektir. Kişileri kıyafetine, görüntüsüne ve sözlerine göre seçer, işin özünü anlamamakta ısrar edersek daha çok hain besleriz?

*

Fark etmek, farkına varmak, farkında olmak, farkındalık sahibi olmak, hayatın anlamı bunlar aslında. Bunlar için okumak gerekli. Farkına varanınız oldu mu? “Dünya Okuma Yazma Günü” geçen hafta 8 Eylül’de anıldı.

*

İnsan ile hayvan arasında az sayıdaki farktan en önemlisi okumaktır belki. Yılda bir günün “Okuma Yazma Günü” olması yetmez, "Okumaz Dinlerler Günü", "Anlamaz Dışlarlar Günü", "Bakar görmezler Günü", “Uzlaşmak yerine kavga edenler günü” gibi günler de olmalı.

*

Baksanıza “adamın okumuşundan korkarım” diyen profesör var ülkemizde! Okumadan nasıl gelmiş o konuma? “İyi ki okumamışım” diyen birini din adamı zannedip, takip edenlere nasıl anlatacağız okumayı?

*

Okullar bize yetmiyor, okullar bizi yetiştirmiyor, çünkü okullar, eğitim konularını belirleyen iktidarın hedeflerine hizmet edecek adamları yetiştirmekle görevliler. İktidarın hedefleri ile milletin hedefleri aynı ise sorun yok ama ya değilse!?

*

Bunu anlamak için okullarda aldığımız bilgilere ek olarak kendimizi geliştirmek üzere deliler gibi kitap okumalıyız. Farklı görüşlerden kitapları da okumalıyız ki kolayca kandırılmayalım. Sağlıklı bir beden için dengeli beslenme nasıl önemli ise beynimizi de dengeli beslemeliyiz.

*

Sağlıklı bir zihin için farklı görüşlerden bilgi alanlar gelişir ve kendini bulur. Sadece belli bir görüş veya ideolojinin bilgileri ile yetinenler “fikir ishali” veya “zihinsel kabızlık” gibi dertlere gark olur ve militan olarak kullanılır. Hatta kendi milletinize düşman olacak kadar ahmaklaşır da kahraman edalarında düşmana “hizmet” eden alçak çukurlara düştüğünü fark etmez. Daha kötüsü o çukurdaki rezil halini teperlerde görür, hakikatin farkına bile varamaz.

*

Daha çeşitli kaynaklardan ve daha çok okuyarak belki kurtulanlar arasına katılabiliriz, inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.