1. YAZARLAR

  2. Vildan Doğan

  3. Okumadan Yazılmaz!
Vildan Doğan

Vildan Doğan

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Okumadan Yazılmaz!

A+A-

“İyi yazmak” hala insanların, “140 karakterle dert anlatma” çilesinin var olduğu bir dönemde önemli bir meziyettir.

Ben de iyi yazmak için, iyi bir okuyucu olmak gerektiğini düşünenler kafilesindenim. İyi yazmak çok okumaktan geçer, hatta çok dinlemek çok izlemek gerekir. Yazmak kolay görünür. Hatta herkes yazar ama anlaşılabilir ve akıcı yazmak her babayiğidin harcı değildir. Yeri geliyor tek bir kelimeyi bile yerine oturtabilmek için saatlerce düşünüyoruz. Çünkü ne düşündüğünü tam anlamıyla ifade edebilmektir asıl zor olan. Ama tabi David Ogilvy’nin de dediği gibi “Eğer derdin ‘işinin yapılması’ ise YAZMA.”

***

Bugüne kadar “çok okuduğumu” veya şöylede diyebiliriz “yeterince okuduğumu” düşünürdüm. Ta ki yazılarım geniş kitlelere ulaşmaya başlayana kadar! Düşünün… Bir sorumluluk taşıyorsunuz artık. Herkes her türden eleştiri yapabilir, önce buna açık olmak gerekir. Artık sadece kendiniz için yazmıyorsunuz bu yüzden kelimeleri seçerken defalarca düşünmek zorundasınız. İşte ben bu duruma gelene kadar okuduğumun yeterli olduğunu sanıyordum. Öyle anlar oluyor ki tıkanıp kalıyorum. Nasıl ifade edeceğimi düşünürken fark ediyorum daha fazla kitap okumam gerektiğini. Her kitap, ayrı bir insan yapar bizi. Bugün iyi olan karakteri seçeriz kendimize, yarın kötü olan karakterde buluruz kendimizi. Bugün herhangi bir yazar bir kelime daha öğretir ama yarın diğer yazar kelimeyi yanlış yerde kullanarak gösterir bize yazmanın önemini. İşte doğrusuyla yanlışıyla yazılan her kitap böylelikle tazeler bilgilerimizi.

***

 Ben bugünlerini çok okuyarak -daha doğrusu çok okumaya çalışarak- elde eden bir insan olarak konuşuyorum! Ve hiç durmadan yazan… Yazdıkça okumanın değerini fark eden ve daha çok okuyan… Birikimlerini kaleme alan… Bu sırada da tekrar tekrar okuma ihtiyacı duyan… Bu bir döngüdür aslında. Okudukça var olacağıma ve benliğimi yazılarımda yaşatacağıma inanıyorum. Bu yüzden daha iyi yazmak için daha çok okumam gerektiğinin farkındalığına erişmenin de mutluluğunu yaşıyorum.

Şu da benden size naçizane bir tavsiye olarak dursun burada. Yüce Kur’an’ın bile ilk emri “Oku!” iken, tüm başarıların sırrı ve tüm cehaletin arsızlığı bu kelimede birleşmişken inat etmeyelim bu sığlıkta. Okuyalım, okuduklarımızı da bütün kısıtlamalara rağmen sayfalarca yazalım. Tüm başarıların sırrıdır; OKUMAK ve YAZMAK! 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.