1. YAZARLAR

  2. Dyt. Merve Yalçın

  3. Ölümle Bile Sonuçlanan İshale Dikkat!
Dyt. Merve Yalçın

Dyt. Merve Yalçın

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ölümle Bile Sonuçlanan İshale Dikkat!

A+A-

İshal dışkının sıklığında, miktarında ve hacminde bir artma olarak kısaca tanımlanabilir. Normal bağırsak fonksiyonları kişiden kişiye değişiklikler gösterir ve bu durum ishal durumunda göz önünde bulundurulmamalıdır.

Yaz aylarında daha sık görülen hastalıkların başında ishal gelmektedir. Vücutta aşırı su kaybına yol açan ishal ilaç tedavisinin yanında diyette uygulanmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü; günde 3 veya üstü sulu dışkılamayı ishal olarak kabul etmektedir. Tıp dilinde diyare olarak geçen ve toplumda ishal olarak dile gelen bu hastalık durumunun uzun sürmesi ve diyetin aksatılması çok önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

***

Vücuttan su kaybına neden olur yani vücutta olması gerekenden az su kalırsa böbrek fonksiyonlarında bozukluk, baş ağrısı, dolaşım ve kalp fonksiyonlarında bozukluklar, daha ileri düzeyde ise ölümle bile sonuçlanabilecek sağlık sorunlarına neden olur. Bu yüzden akut yani kısa süreli diyarede diyete dikkat edilerek kısa sürede tedavi sağlanabilir. Diyareye neden olan sebebin araştırılması da önemlidir. Ağır diyare vakalarında hastanede yatarak damardan sıvı tedavisi de yapılabilmektedir.

Diyarede su ve elektrolit kaybı olur. Süresi uzarsa hastada dehidratasyon, deri tonusunda azalma, zayıflık, halsizlik, kansızlık ve iştahsızlık durumlarına ek olarak ateş ortaya çıkar. Kan hacmi azalır ve kandaki artık madde yoğunluğu artar.

Daha çok durgun sularda, kanalizasyonun karıştığı sularda, iyi ilaçlanmış içme ve kullanma sularında mikroplar uzun süre yaşayarak çoğalır. Bu suların içilmesi ve böyle sularda bulaşıkların yıkanması, pişirildikten sonra buzdolabına koymayı unutulmuş yemekler, çiğ sebzelerle hazırlanmış salataların ve meyvelerin tüketilmesi sonucu ishal yapan mikroplar, ağız yoluyla alınarak bağırsaklara ulaşır.

***

Bazı gıdalar ishal belirtilerini hafiflettiği gibi bazı gıdalarda ishali şiddetlendirebilir. İshal olduğumuzda yağ, yağlı gıdalar ve yoğurt dışında kalan süt ürünlerini tüketmeyiniz. İshalle birlikte kusma görülüyorsa katı yemekler yerine çorba gibi sıvı ve sindirimi kolay yemekler tüketiniz. Ayrıca ishal 3-4 günden uzun sürdüyse ve şiddetini arttırıyorsa doktora görünün.

Bazı gıdalar ishal belirtilerini hafiflettiği gibi bazı gıdalarda ishali şiddetlendirebilir. İshal olduğumuzda yağ, yağlı gıdalar ve yoğurt dışında kalan süt ürünlerini tüketmeyiniz. İshalle birlikte kusma görülüyorsa katı yemekler yerine çorba gibi sıvı ve sindirimi kolay yemekler tüketiniz.

İshale karşı beslenme önerilerine sonraki yazımda devam edeceğim.

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.