1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. Ölümsüz Eserler Sahibi: Muhammet Benek
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ölümsüz Eserler Sahibi: Muhammet Benek

A+A-

“Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber...

Hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber?

Öleceğiz müjdeler olsun, müjdeler olsun!
Ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun!”

Necip Fazıl Kısakürek

***

Sinema dünyası parlamak üzere olan bir yıldızını, ailesi eşine az rastlanır karakterde bir bireyi, dostları paha biçilemez bir can yoldaşını, iş arkadaşları sürekli kendisinden bir şeyler öğrendikleri meslektaşlarını, öğrencileri ilham aldıkları hocalarını Huzur-u Rahman’a uğurladılar. Muhammet Benek’ten bahsediyorum. Bahsedilmesi en keyifli insanlardan birinden bahsediyorum. Bir sinema aşığından, büyük ve akılcı hedefleri olan mütevazı bir şahsiyetten, insanlara değer vermesini bilen bir gönül insanından, imtihanının üstesinden hakkıyla gelmeye çalışan bir kuldan; temkinli, tedbirli ama cesur bir dava adamından bahsediyorum. Muhammet; dostluğumuzun, samimiyetimizin yanında özellikle fikir ve senaryo konularında uzun uzun konuştuğum bir iş arkadaşım. Yazacağımız senaryolarda, çekeceğimiz filmlerde dikkat ettiğimiz bir şey vardır: başta kendimizde olmak üzere toplumda gördüğümüz aksaklıkları, eksiklikleri filmlerimizin bazen odak noktasına koymayı bazen de kenarlarında işlemeye çalışmak. İnsanlara etki edeceğini düşündüğü çarpıcı konular ile ilgili akılcı videolar çekmek de Muhammet’in işinin parçalarından biriydi. Örneğin en son çektiği kamu spotu, kadına yönelik şiddeti konu edinen bir çalışmaydı. Çektiği ve Youtube sayfasında paylaştığı kamu spotlarından biri de kızı Ayşe ile birlikte rol aldığı, trafikte emniyet kemerinin önemine dair çektiği videoydu. Videoda baba kız küçük arabaları ile belirlenmiş yol üzerinde oyun oynamaktadırlar. Bir süre sonra babanın telefonu çalar ve baba telefonla konuşmaya başlar. O anda ekran parlayıp sönerek alarm verir. Sonrasında babanın kullandığı araç şeridinden çıkmaya başlar ve kızının sürdüğü araba ile çarpışır. O anda kızı “Baba” diye çığlık atar. Ekranda bir yazı belirir. “Ya gerçek olsaydı.”

Muhammet, ailesinin rızkını temin etmek için, mesleğinde ve sanatında ileri gitmek için, çocukları eğlendirmek ve onların sağlıklarının geliştirilmesi sebebiyle yapılan etkinlikler için yola çıkmıştı. 2bin 500 kilometre yol yaptılar can yoldaşıyla. Şehir şehir dolaştılar. Binlerce çocuğun tebessüm eden yüzlerini kameraya aldılar. Vefatına yakın bir zamanda bir arkadaşına attığı mesajda “Kızımı çok özledim.” diyordu. Kızının kahkahalarını eşine emanet eden Muhammet, binlerce çocuğun kahkahasını kayda alıyordu.  Bir iftar sonrası dinlenme tesisinden çıktıklarında takmamıştı emniyet kemerini sadece, unutmuştu, unutturulmuştu. 2 bin 500 kilometrelik yolun tamamında takılı olan kemer, kaderin cilvesidir takılamamıştı.

Geride metin ve inançlı bir eş, kendilerine güzel ahlak miras bırakılan iki evlat, “Onun yapmak istediklerini yapmak artık benim görevim.” diyen bir baba, mesleki hedeflerinin ve hayallerinin emanetçisi arkadaşları Zeki, Burak, Ömer, Muhammet Ali, Mahmut, Cihan, Şahset… Yüzlerce seven, binlerce dua, sayısız âmin ve bir heykel gibi dimdik duruşu ile bir Muhammet Benek kaldı… Evet, bunca olay sonrasında elimizde duruşuyla, gülüşüyle, sevişiyle Muhammet Benek kaldı. Eşine âşıktı, kızına âşıktı, ailesine âşıktı, dostlarına âşıktı, işine âşıktı. Yunus öldü diye salalar da verilse âşıklar ölmezmiş. Onlarca çalışmaya imza atan, milyonu bulan izlemelere ulaşan, ödüllü, ölümsüz eserlerin sahibi âşık Muhammet Benek ölmedi. İki gün öncesinde şehrimden geçerken aramış, yarım saatim var görüşelim demişti de konumlar ters düştüğü için görüşememiş, bir hafta sonrasına sözleşmiştik. Son mesajlarımdan birinde şakayla karışık “Sürekli manzara fotoğrafı paylaşıyorsun, hiç mi insan yok kardeşim?” demiştim. “İnsanlar çekilmiyor abi.” demişti. Gülmüştük.

Gülüşün daim olsun kardeşim.

***

“Biz sinema tutkunuyuz ve duamız bu ölümlü tutkumuzla, ölümsüz eserler bırakabilmek.”

Muhammet Benek

 

Kültür Sanat Günlüğü

* Sûfîsin “Mevlâna Törenleri-2018” Kamu Spotu Film Yarışması… Yarışma Tarihi: 15 Mayıs - 14 Eylül 2018

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.