1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’

A+A-

Ülkemizde trafik kazalarının önlenmesi ve toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla Mayıs ayının ilk haftası ‘Trafik ve İlkyardım Haftası’ olarak kabul edilmiştir.

Özellikle büyük şehirlerde trafik her geçen gün çok daha büyük bir sorun haline gelmektedir. İnsanlar işlerine gidebilmek için saatlerce yolda kalmakta, oluşan trafik nedeniyle bazen istedikleri yere zamanında ulaşamamaktadırlar. Ülkemizde her geçen gün artan trafik sorunu teknolojinin gelişmesi ile paralellik göstermektedir. Yeni taşıtların üretilmesi ile her gün trafiğe çıkan araç sayısı artmakta bu da bilinçsiz sürücülerle birleşerek birçok trafik kazasına sebep olmaktadır.

***

Bizim üzerimize düşen çok zor şartlarda da olsa trafik kurallarına uymaktır. Her zaman trafik kurallarına uyduğumuzda trafik kazalarının da önüne geçmiş oluruz. Günümüzde meydana gelen kazaların çoğu trafik kurallarına uymamaktan kaynaklanmaktadır. Bu sebeple Trafik Haftasında insanları bilinçlendirmek için toplumda ve okullarımızda bu konunun önemine dikkat çekilmektedir.

***

Günümüzde trafik denildiğinde sadece taşıtlar anlaşılsa da insan ve hayvanlarda aslında trafiğin bir parçasıdır. İç İşleri Bakanlığıtrafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybetmesi üzerine harekete geçti.Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile ‘Yaya Öncelikli Trafik’ anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken ‘yavaşlamak’, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa ‘ilk geçiş hakkını vermesi’ zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı ilan edildi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.