1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Önemli Hamleler
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Önemli Hamleler

A+A-

Türkiye’ye karşı hasım pozisyonu alan ülkeler arasında Birleşik Arap emirlikleri ile Mısır’da buluyordu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BAE’nin olumsuz tavrını bir kenara bırakarak Türkiye’ye sıcak mesajlar gönderdiğine işaret ederek “BAE olumlu mesajlar gönderiyor ama biz somut adımlar da görmek istiyoruz. Samimi olurlarsa BAE ile bağlarımızı düzeltiriz” diyerek körfez ülkesinden beklentilerini ifade etti.

NATO ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nda ülkelerin birbirlerine karşı tutum almamasını öngören bir ilkenin yeniden harekete geçirilmesini sağladıklarına vurgu yapan Çavuşoğlu, Mısır'ın ilişkileri düzeltmeye kararlı olması halinde olumlu adımlar atılabileceğini söyleyerek ülke siyaseti açısından olduğu kadar Ortadoğu Coğrafyasının kaderi açısından da önemli bir mesaj yolladı.

İyi şeyler oluyor, hem de çok iyi…

YERALTI BARAJLARI

Bilim insanları onlarca yıldır dünyayı tehdit eden iklim değişikliği ve yükselmekte olan kuraklık tehdidine dikkat çekerken, gelecekte su savaşlarının çıkabileceğine işaret ediyordu.

Son birkaç yılda kuralığın boyutu giderek yükseldi. Bu sene kış mevsiminin adeta bahar kıvamında yaşanması ve yağışların beklenen düzeyde gerçekleşmemesi tehlikenin boyutunu ortaya koydu. Vatandaşlar arasında kuraklığa dair endişe yaygınlaşırken Tarım ve Orman Bakanlığı, 48 ilde yapılacak yeraltı barajları projesini açıklayarak bu konuda alınan mesafeyi ifade etmiş oldu. 19’u tamamlanma aşamasında olan yeraltı barajlarına bir ay içerisinde 9 tane daha eklenecek ve bu sayı 2023 yılına kadar 100’ü bulacak. Proje 40 milyon metreküp su depolama imkânı sağlamanın yanında hem içme suyu hem de arazinin sulamasına katkı verecek.

Onlarca yıldır yeterli düzeyde beslenemeyen ve vahşi kullanım sebebiyle de giderek azalan yeraltı suları da bu proje sayesinde canlılık kazanacak. Yeraltı yapısında oluşan tehditler de bu yöntemle minimize edilmiş olacak. Yer üstüne inşa edilen klasik barajlara oranla daha düşük maliyete gerçekleşecek olan yeraltı barajları, buharlaşmadan kaynaklı kayıpların önlenmesini de sağlıyor.

Yeraltı barajlarında rekor Aydın’da olacak. Efeler diyarına 6 baraj yapılacak. Türkiye’nin tahıl ambarı Konya’nın yanı sıra Elazığ ve Antalya’ya da 5’er yeraltı barajı inşa edilecek. Kayseri, Afyonkarahisar, Ankara, Artvin, Bursa ve Denizli’ye 4, Samsun, Malatya, Manisa, Erzurum, Çankırı ve Adana’ya 3, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Balıkesir ve Çanakkale’ye de 2’şer yeraltı barajı yapılması sağlanacak.

Karaman, Adıyaman, Amasya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Erzincan, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Muğla, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Tokat, Uşak, Van ve Yalova’ya yapılacak 1’er yeraltı barajı da ülkenin su zenginliğine katkı sunacak.

Salgın dolayısıyla dost meclislerimiz pek toplanamıyor. Ancak cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açılış programından sonra dostlar arasında yeraltı barajları gündeme gelince bir ahbap meseleye muhalefetin getireceği bakış açısını örneklendirmede gecikmedi: “Yer üstüne yapılmış barajı görmezlikten gelen Kemal Bey hayatta inanmaz yeraltına baraj yapıldığına. Paraları toprağın altına gömdüler, der çıkar” dedi.

Haksız da sayılmaz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.