Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Onuncu Yıl

A+A-

 

Ayrancı İlkokulu dördüncü sınıftayken çalışmaya başladım, o zaman gücümün yeteceği işler beyaz kiraz toplayan veya pancar çapalayan işçilere su taşımaktı… Zamanla birçok farklı iş kolunda çalıştım…

*

Selçuk Üniversitesi İ.İ.B.F.’nde ikinci sınıftayken dış ticaret alannda çalışmaya başladım… Yaşamımdaki en büyük dönüm noktalarından birisi oldu. Yaşamı, insanı, dünyayı farklı ve daha geniş açılardan görme imkanı buldum.

*

Bu göürş imkanıma anlam kazandıran ise 1994 yılında başladığım köşe yazarlığı oldu. Sevgili Celalettin Boyalı ağabey ile de o yıl tanıştık, çeyrek asır önce… Sabırlı, fazla konuşmayı sevmeyen ve konuşacak sözü olanları dinlemeyi bilen, sessizlerin sesi olmaya çalışan bir kişilik Celalettin ağabey. Konya’nın ve bölgemizin sesini duyurmak için adamış kendisini.

*

Son eseri Konya’nın Sesi Gazetesi. Ve şimdi onuncu yılını kutluyor Konya’nın Sesi Gazetesi. Nice on yıllara kavuşmasını diliyorum, çünkü yerel gazetelerin milletin gelişmesindeki önemini ve değerini biliyorum. Sadece para kazanmak için çekilecek bir çile değil gazetecilik. Özveri ister, cesaret ister, sabır ister, vatan sevgisi ister, millet sevgisi ister, insan sevgisi ister ve daha önemlisi sizin çektiğiniz onca zorluğa nankörlük eden insanları bile sevmek ister… Yani kocaman bir yürek ister gazetecilik.

*

İşte Konya’nın Sesi Gazetesi’nin kurucusu olarak Celalettin Boyalı o kacaman yüreklli adamlardan biridir. Konya gazeteciliğinin her aşamasında izi olan bir duayendir.

*

İşim gereği dünyayı geziyorum. Onlarca ülke gördüm, farklı dinlerden ve farklı dillerden birbirine benzemez milletler tanıdım. Kimisi sefaletten bezmiş, açlıktan hasta olmuş, kimisi oburluktan hasta. Kimisi gelişmiş kimisi hala geri, ilkel çağ kafasında.

*

Geri kalmış ülkelerde fikir dünyası gelişmemiş, tek seslilik veya sessizlik hakim, farklı fikirler yerine gücü elinde tutanın beğendiği fikirler yayılmış. Gelişmiş ülkelerin en büyük özelliği ise farklı fikirlerin ortam bulması, farklı sözlerin topluma yayılması. Çok seslilik hakim gelişmiş toplumlarda.

*

Gelişmenin kıvılcımı bu çok sesliği sağlayan da medya kanalları, gazeteler, özellikle de yerel gazeteler. Gelişmiş ülkelerin bir özelliği de yerel medya güçlü her alanda. Okumayı, konuşmayı ve tartışmayı da biliyor gelişmiş toplumlar ve bu kültürü geliştiren de yine özellikle yerel gazeteler ve medya…

*

İşte Konya’nın Sesi Gazetesi de bunu sağlamak için çalışmakta. Kutluyorum… Bu kutlu çabasında nice on yıllara ulaşması diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.