1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Ormanlar En Temel Değerdir
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ormanlar En Temel Değerdir

A+A-

Ülkemizin farklı yerlerinde son günlerde artan orman yangınlarında akla birçok soru işareti getirmektedir. Devletimizin imkanlarının orman yangınları karşısında yetersiz  olduğunu görmek de son derece üzücüdür. İtibardan tasarruf olmaz diyerek cumhurbaşkanlığı himayesine çok sayıda uçak ve helikopter ve diğer birçok imkanı kazandıran iktidar yetkilileri, memleketimizin ve insanlığın akciğeri olan ormanlarımızın yanması ihtimaline binaen yeterli ekipmanı sağlayamamaktadır. 

***

Bir orman yandığında sadece ormandaki ağaçlar yanmıyor, o ormandaki tüm canlılar da zarar görüyor ve o alanın eski hale gelebilmesi neredeyse imkansız hale geliyor. Bu nedenle meydana gelen yangınlara karşı tedbir almak önemli oranda devletin görevi olsa da biz vatandaşların da çok büyük sorumlulukları vardır. 

***

Orman yangınlarına çoğu kez vatandaşın ihmalinin, dikkatsizliğinin sebebiyet verdiği gözlemleniyor. Bu nedenle ormanlık alanlarda ateş yakmamak, sigara izmariti atmamak, yanıcı olabilecek maddeleri doğaya bırakmamak temel sorumluluktur. Ormanlar atalarımızdan aldığımız miras, çocuklarımıza bırakacağımız en temel değerdir. Mirasımıza sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmak durumundayız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.