1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Örnek Alma Sorunu ve Sünnet
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Örnek Alma Sorunu ve Sünnet

A+A-

Allah’ın övdüğü bir insanı, insan övebilir mi? Övebilirse ne kadar övebilir? Allah’ın övdüğü ve insanlara örnek olarak gönderdiği insanı övmek midir görevimiz? Yoksa onu anlamak ve örnek almak mı? Anlamayan insan örnek alabilir mi?

*

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) örnek alacağımız davranışları ile söylemiş olduğu sözler, hepsi birden sünnet oluyor. Yani O’nun Müslümanlara gösterdiği yol.

*

Günümüzde birbirine düşman Müslüman mezheplerin ve cemaatlerin varlığı, değinmeye çalıştığım konunun sonucudur: Örnek almayı bilmeyenler, yanlış örnek alanlar, örnekleri çarpıtanlar yani sünneti anlamayanlar. Bunu fark edecek ve yanlıştan dönme ihtiyacı duyacak Müslümanlara acilen ihtiyacımız var?

*

Sünnet nedir? diye soran olsa, sakalından, yürüyüşüne, oturuşundan, su içişine kadar binlerce sünnet sayar hocalarımız. Ve sakal öyle olmaz, böyle olur diye birbiri ile kavga eden Müslümanlar…

*

Yaşadığı dönemde birbirine düşman, kan davalı Arap kabilelerinin ittifak ettikleri Hz. Muhammed’in dürüstlüğü, güvenilirliği emin kişiliği sünnet listesinde niçin yer almaz? Muhammed-ül-emin sıfatı örnek alma listesinde değil, övgü listesindedir çünkü.

*

Müslümanları şekilci yapan bu aymazlıktır, doğru bilgiler ile yanlış yola götürme. Ümmet içinde sakal için kıyafet için kavga eden Müslümanlar kadar peygamber efendimizin güvenilir karakterini örnek alanlar da olsa, böyle parça parça olur muydu Müslümanlar?

*

Peygamber efendimizin katıldığı ve görev aldığı ticaret kervanlarında kazanç artıyordu. Niçin? Çünkü O çalmazdı, dürüst idi. Üstlendiği görevi hakkı ile yerine getirirdi.

*

Peygamber efendimizin sakalı nasıldı, namazda nasıl dururdu gibi konularda anlatılanların yarısı kadarı peygamber efendimiz gibi güvenilir olma, dürüst olma, çalışkan olma konularında konuşulsa Müslümanlar içine düştükleri çukurlarda olmaz, tepelerde, zirvelerde olurdu.

*

Allah bir, Kitap bir, Peygamber bir! Peki Müslümanlar niçin bir bir? Niçin ayrı ayrı?

*

Allah’ın emri ile “ben de ancak sizin gibi bir insanım” diyen Peygamber efendimizi övme yarışına girenlerin yalakalık sınırlarını da aşarak onu insanlıktan çıkarıyor olmaları, sapıtmaları kimin umurunda? Yetinmeyip, onu gaipten haberler veren kahinler gibi gösterenlere kim dur diyecek?

*

Peygamberimizi öveceğim derken onu takip etmeyi, örnek almayı zorlaştıranlar aslında kime hizmet ediyorlar?

*

Girdikleri peygamber övme yarışında Müslümanlara verdikleri zararı idrak edemeyen bazı insanlar, yarışın sonunda diğer bazı insanlar üzerinde etki bırakmaktan başka bir amaca sahip midirler acaba diye soru-yorum.

*

Takdir edersiniz, bu konu bir yazıya sıkışmayacak kadar hassas ve sığmayacak kadar geniş. Her ne kadar bazı insanlar(!) Müslümanların soru sormasından, düşünmesinden rahatsız olsa da İslam ümmetinin kurtuluşuna vesile olacak bir düşünme çağına geçebileceğimiz ümidi ve inancı içinde elimizden geldiğince kısa tutarak bazı sorularımızı paylaşmak istedik inşallah. Devamında buluşmak üzere… Selametle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.