1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Örnek Olmalıyız
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Örnek Olmalıyız

A+A-

Ülkemizde kulüpler yönetimsel olarak hatalar yapıldığı, yanlış yönetildiği anlatılıyor, yazılıyor ve eleştiriliyordu. Peki tek sorunu yönetimsel olarak mı görmeliyiz? Yönetim olarak takımların başına getirilen biz antrenörler olarak neden kendimizi görmüyoruz/ göremiyoruz.

Antrenörler olarak, özelliklede altyapı antrenörlerinin bazı şovmen niteliği taşıyan ve kendi olarak hiçbir yanlışı kabul etmeyip egosu olarak tavan yapmış olanlar sadece gündemde olabilmek adına başkalarını eleştirip reyting peşinde koşmaya çalışıyorlar. Antrenör olarak bilgi birikimini ve donanımını eğitim süreci içerisine aktarmadığı sürece ve kendilerince analiz yapma düşüncesinden kurtulmadıkları sürece futbolumuz yükselişe geçemez ve kendilerini de bitirirler. Kendileri ile ilgili yapılan hataları, düşünceleri, eleştirileri kabul etmeyip, benlik duygularından kurtulamazlar ve sürekli başkalarını eleştirdikleri gibi onların üzerinden prim yapmaya kalkarlar. Bu tarz düşünce içerisinde olan antrenörler kendilerini hiçbir zaman yenilemezler, yenileyemezler, öğrenmezler ve yaptıkları işi ciddiye almazlar saha içerisine girdiklerinde ise iyi sporcu yetiştirmek için yeterli olamazlar verimde sağlayamazlar.
Kıskançlık duygusuna hakim sürekli kendi meslektaşlarını eleştiren, rekabet etme düşüncesine hakim olmayıp karalama moduna hakim antrenörler bu tarz olumsuz düşünceden kurtulmadıkları sürece ülke futbolunun en tepesindeki yöneticiler ne kadar imkanlar sunsalar bile iyi bir futbol düzenini kuramazlar, başarılı olduklarını sanarlar ama asla olamazlar. Gelecek vaat eden çocuklara da iyi örnek olamazlar. Antrenörlük mesleğini de rencide etmiş olurlar.

Bu alanda iddialı ve hırslı olmayı abartan,  karşısındaki meslektaşını yok etmeyi düşünen, rencide etmeyi düşünen, bu tarz düşünüp başarılı olmayı bekleyen antrenörler, para kazanmak adına her türlü olumsuzluğu ve aşamayı düşünürler fark yaratmayı veya farklı olmayı düşünemezler. Buda yıllarca futbol oynayıp emeklerinin karşılığında almış oldukları belgenin de hakkını veremedikleri gibi iyi birer insan ve eğitici olamadıkları gösterir.             

Antrenörler olarak şu düşünceye hakim olmalıyız, ülke futboluna bir şey kazandırmak istiyorsak kişiliği, ahlakı, adil düşünceyi ve oyun felsefesini düşünmeliyiz. Haksızlığı ve adaletsizliği çıkarlarımız için kullanmamalıyız bu tarz düşünce futbolumuza balta vurur.

Paylaşımcı olup, koordineli ve kolektif olmalıyız. Egodan, benlik duygusundan kurtulup ‘Biz’ olmalıyız.

Kaliteli antrenör yaptırmış olduğu eğitimde kendini belli eder ve önemlidir böyle olursa da sportif başarıda bu şekilde sağlanır. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.