1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Orta Doğu’nun patronu Türkiye’dir!
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Orta Doğu’nun patronu Türkiye’dir!

A+A-

Orta Doğu’da yıllardır çeşitli oyunlar oynanıyor. ABD, Rusya ve AB ülkeleri başta olmak üzere Orta Doğu’yu tamamen ele geçirmek istiyor. Özellikle Suriye’de yaşanan terör olayları, Irak’ta ve Mısır’da yaşanan olaylar başlıca örneklerden birkaç tanesi…

2000’li yıllarda ABD’nin Irak işgalini daha dün gibi hatırlıyoruz. Sözde ABD Irak’a özgürlük ve demokrasi getirecekti! Ama Irak’ta hala intihar saldırıları ve çatışmalar var. ABD’nin asıl amacı burada petrol rezervlerini ele geçirmekti ve öyle de yaptı. Suriye konusunda ise, ABD’nin terör örgütlerine desteği devam ediyor.

Rusya’ya gelince!

Türkiye ile Rusya’nın ilişkileri son zamanlarda daha da özelleşti. Erdoğan ile Putin’in son görüşmesinde ise, Rusya askerlerinin teröristlerle çekilmiş fotoğraflarının gösterilmesi bence Putin’de şaşkınlık oluşturdu. Türkiye’nin gayretleri doğrultusunda bazı bölgelerde ise çatışmazlık ilan edildi. Tabi burada bir satranç oynanıyor. Türkiye’de bu oyunda önemli bir hamle yaparak terörle mücadeleyi artırdı. Yani Türkiye’de bu oyunda yer alıyor. Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonu, bence ABD, Rusya ve AB ülkelerine önemli bir mesajdı. Tabi bu operasyonları yaparken, özellikle Savunma Sanayi’ne ayırmış olduğu dev bütçeler dikkat çekiyor. Terör operasyonlarında kullanılan milli kaynaklar adeta göğsümüzü kabartıyor.

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda tamamen yerli ve milli imkânlarla üretilen teknolojik silahların tanıtılması “Orta Doğu’da bende varım” demek anlamına geliyor. Çünkü dost gibi görünüp arkadan iş çevirmeye kalkan ülkeler Türkiye’nin ne gelişmesini ne de büyümesini istiyor.

Peki, bu fuarda ne tanıtıldı?   

ALTAY Tankı, ATAK helikopteri, İnsansız Hava Aracı, Milli Piyade Tüfeği, Özel Lazer Sistemi, Roket Atar Sistemleri, Milli Füzeler gibi birçok teknolojik silahlar tanıtıldı. Yani son zamanlarda Savunma Sanayi’ne ayrılan milyar dolarlar, Türkiye’nin de boş olmadığını gösteriyor. Allah’a şükürler olsun ki, askeri gücümüz son yıllarda artıyor.

Peki, bunun tersi olsaydı ne olurdu?

Şimdi birde bunun tersini düşünelim, Türkiye’nin askeri gücünün olmadığını ve Orta Doğu’da yaşanan zulümlere karşı sessiz kaldığını düşünün. O zaman emin olun ki çok pasif bir ülke konumuna gelirdik. Çünkü dünyanın dört bir yanında Müslümanlara karşı yapılan zulümlere karşı, tepki gösteren bir ülke yok.

“Türkiye olmazsa olmaz”

Sömürgecilik adı altında, terör örgütlerini maaşa gibi kullananlar günü geldiğinde elbette bunun bedelini mutlaka ödeyecektir. AB ülkelerinde ise farkındaysanız terör olayları son zamanlarda arttı. Yani burada AB’nin güvenliği de Türkiye’den soruluyor. Yani Türkiye olmasa AB olmaz. Türkiye olmaza AB’nin ticareti olmaz. Türkiye olmazsa, Rusya aç kalır, Türkiye olmazsa, ABD’nin ekonomisi gelişmez.

 

 

Vuruyoruz!

Suriye’ye girdik mi? Girdik. Irak’a girdik mi? girdik. Terörist temizliği sürüyor mu? Sürüyor? Operasyonlar sürecek mi? Sürecek. Havadan karadan vuruyor muyuz? EVET! Peki, bunları yaparken izin mi alıyoruz? HAYIR! Ne yapıyoruz ki Peki, sadece bilgilendirme… Ki buda formalite icabı zaten. Peki, askeri gücü olmayan bir ülke bunları yapabilir mi? Eski Türkiye geride kaldı artık… Yani Orta Doğu’da artık ağır toplardan biri Türkiye’dir.

Çünkü Türkiye Asya, Avrupa ve Afrika kıtasını birbirine bağlayan tek ülkedir. Türkiye merkezdir.  Düşmanlar istediği kadar zıplasın, karşı çıksın. Türkiye konumu Uluslararası güvenlik nedeniyle mutlaka koruyacak ve Orta Doğu’ya müdahale etmeye devam edecektir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum