1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Orta Gelir Tuzağı Tehlike
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Orta Gelir Tuzağı Tehlike

A+A-

Ülkemizin ekonomisi ve sanayisinin en önemli sorunlarından birisi de orta gelir tuzağıdır. 

Sağlıklı büyümenin yanında, ekonomiye gerekli olan canlılığın gelmesi için bu tuzaktan kurtulmaktan başka da çare yoktur. 

Kaldı ki 2014 yılındaki büyüme hedefin altında yüzde 2,9 olarak açıklandı.

Kişi başına gelir 10 bin 822 dolardan 10 bin 404 dolara düştü.

Sabit fiyatlarla yatırım yüzde 1,3 azalırken, nihai tüketim harcamaları yüzde 1,3, devletin nihai tüketim harcamaları ise yüzde 4,6 artış gösteriyor.

Türkiye ekonomisi 2013 yılı 4. çeyrekte yüzde 4,5, 2013 yılında yüzde 4,1 ve 2014 yılı 3. çeyrekte yüzde 1,7 düzeyinde büyüme kaydetmişti. Bu yıl içinde büyüme beklentisi yüzde 3,3.

&&&

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükçü konuyla ilgili değerlendirmesinde, Orta Vadeli Programda yüzde 3,3 olan büyüme hedefinin altında kalan 2014 büyümesinin Türkiye’nin 2023 hedefleri için yeterli olmadığını dile getirerek, “2014 yılında sanayi yüzde 3,3 büyüyerek Türkiye ortalamasından daha iyi bir performans gösterdi. Dünya genelindeki olumsuz gelişmelere rağmen üretmeye devam edildi.

Orta gelir tuzağına yakalanan Türkiye’nin bu tuzaktan kurtulması için teknoloji üretimini önceleyen, nitelikli insan kaynağına odaklanan bir reform hamlesi yapılması gerekiyor” diyor.

Kütükçü, Türkiye için gelecekte bir tehdit oluşturacak olan orta gelir tuzağından kurtulması gerektiğine dikkat çekerken, Türkiye’nin teknoloji üretimini öncelikle ele almasını istiyor.

&&&

Türkiye’nin büyümesine katkı veren sanayi üretimi son bir yıldır yaşanan çeşitli olumsuz gelişmeler rağmen devam ediyor. Ancak, sanayinin yeterince üretimini artırması ve ihracatın gelişmesi için ülkemizde yaşanan dalgalanmaların önüne geçilmelidir.

Türk sanayisinin rakipleriyle rekabet edebilmesi için başta faiz olmak üzere, rekabeti olumsuz etkileyecek her türlü engelden kurtarılmalıdır.

Başbakan tarafından açıklanacak olan teknoloji üretimini ve istihdamın artırılmasını hedefleyen yeni teşvik paketi de Türkiye’nin büyümesine ve istihdamın artırılmasına katkısı olacaktır. Bunun yanında orta gelir tuzağından kurtulmada etkin olacaktır.

Sonuç olarak Türkiye’nin süratle genel seçim sonrası yeni bir büyüme politikasını ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Bu büyüme politikasında öncelikle olarak teknoloji üretimine ağırlık verilmelidir. Türkiye’yi orta gelir tuzağından kurtaracak yol ve yöntemleri de içine alacak bir uygulama olmalıdır.

Hep birlikte orta gelir tuzağından kurtulalım.

 

Sanırım başka da çare yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.