1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Ortadoğu’yu Size Yedirmeyiz-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ortadoğu’yu Size Yedirmeyiz-1

A+A-

Osmanlı İmparatorluğunca Harb-i Umumi olarak adlandırılan Birinci Dünya Savaşını başlatan İngiltere ve yandaşlarının ortak gayesi Anadolu topraklarıyla Mezopotamya’yı paylaşmaktan başka bir şey değildi. Önce İttifak Devletleri, Alman İmparatorluğu ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun safında bulunan İtalya Krallığına İtilaf cephesini oluşturan Fransa ve Birleşik Krallık, kendi saflarında katılması halinde -savaşa henüz girmemiş olan- Osmanlı İmparatorluğu'ndan toprak verme vaadinde bulunmuştu. Dünyanın en kanlı harplerinden olan 1. Cihan Harbinin yaraları yüreklerde halen taze olsa da, Ateşkes Anlaşmasının 100. yıldönümü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un organizasyonuyla Elysee Sarayı’nda kutlandı. Üstelik 3. Cihan Harbinin ayak sesleri olan Ortadoğu’da silahlar her gün kan kusarken…

***

Zafer Takında yapılan ve Meçhul Asker Anıtı ziyaretiyle bütünleştirilen kutlamalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, toprakları -cebren ve hile ile- elinden alınan bir milletin temsilcisi olarak vereceği mesajlar, geçmişe sahip çıkmak kadar, geleceğe yön vermek adına da son derece önemliydi. Nitekim Erdoğan tören gününde Le Figaro gazetesindeki makalesiyle bu tarihi görevini icra etti. “Birinci Dünya Savaşı, ülkemiz için bir ölüm-kalım meselesi olmuştur” diyen Erdoğan,  programda ülkesini ‘bir şehit torunu olarak’ temsil ettiğine vurgu yaptı: “Dönemin en modern ve güçlü ordularını Çanakkale’den Kut’ül Amere’ye kadar birçok coğrafyada dize getiren, tarihimizin en kritik dönemlerinden birinde canlarını ortaya koyarak Türkiye’nin mevcut topraklarını bize vatan olarak hediye eden, aralarında Sarıkamış Harekâtı sırasında şehit olan dedem Mustafa oğlu Kemal’in de bulunduğu, ecdadımızı saygıyla anıyorum.”

***

Birinci Dünya Savaşı’nın dünyaya acılar, sıkıntılar ve yıkım getirdiğini hatırlatan Erdoğan makalesinde gerçekleri kaleme almaktan çekinmedi: “100 yıl önce sona eren kanlı savaş insanlığa sömürgeciliğin, yayılmacılığın ve saldırganlığın sonuçlarını en açık biçimde göstermiştir. Aynı zamanda bu olayın sonrasında düzen kurma noktasında yapılan hatalar, maalesef İkinci Dünya Savaşı’nın koşullarını oluşturarak tarihte eşi benzeri görülmemiş acıların yaşanmasına sebep olmuştur.” Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin yüzüncü yıldönümünde, çatışmaların tamamen tarihe karıştığını söylemenin mümkün olmadığı vurgusu da önemliydi: “Son yıllarda Türkiye’nin güney komşuları Irak ve Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar, artan terör tehdidi ve derinleşen istikrarsızlık ile Filistin’de on yıllardır şahit olduğumuz sistematik mülksüzleştirme ve yurtsuzlaştırma çabaları, bu durumun en somut göstergeleri arasındadır.”

***

Erdoğan makalesinin, masa başında cetvelle çizilen sınırların sorunlu siyasi yapıları da beraberinde getirdiğini vurguladığı kısmında Cihan Harbini çıkaranların ‘aynı emelleri bugün de taşıdığını’ şu cümlelerle dile getirdi: “Bu siyasi yapıların hükmettikleri toplumlarla güçlü bağlar kuramaması Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin yirminci yüzyıl boyunca otoriter rejimler, askeri darbeler ve azınlık yönetimleriyle anılması sonucunu doğurmuştur. Bu dışlayıcı yapıları onlarca yıl boyunca destekleyenler, son olarak Arap Baharı olarak adlandırılan demokratik halk hareketlerinin engellenmesi için seferber olmuşlar, amaçlarına ulaşmak için askeri darbeler dâhil her türlü anti-demokratik yönteme başvurmuşlardır. Bu aktörler, karşı devrimci faaliyetlerini bugün de kararlılıkla sürdürmekte; küresel barış ve istikrarı kendi çıkarları uğruna tehlikeye atmaktadırlar.”

Yarın devam edeceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.