1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Ortadoğu’yu Size Yedirmeyiz-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ortadoğu’yu Size Yedirmeyiz-2

A+A-

Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Türkiye’de ve eski Osmanlı topraklarındaki şehitliklerde Saraybosnalı, Afrikalı, Bağdatlı, İstanbullu ve Filistinli gençlerin yan yana yattıkları vurgusunun ardından gelen şu satırlar kendilerini -barış güvercini- gibi sunan fakat gerçekte -akbabadan farkları olmayan- devletlere karşı söylenecek en güzel sözlerdi:“Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin her döneminde komşularının toprak bütünlüğüne saygı göstermiş, onların barış ve istikrarını destekleyici adımlar atmıştır. Bölgemizde yeni Sykes-Picot paylaşımlarının yapılmasına itiraz etmek veya DEAŞ, PKK ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele etmek, tam olarak komşularımıza gösterdiğimiz bu saygının ve aralarında bulunduğumuz Avrupa milletlerinin güvenliğinin gereğidir.”Bu satırlar Ortadoğu’yu, Mezopotamya’yı, Anadolu’yu size yedirmeyiz” demekten başka bir şey değildir. Cumhurbaşkanının vurgu yaptığı Sykes-Picot anlaşması 16 Mayıs 1916 tarihinde İngiltere ile Fransa arasında Türkiye'nin ve Orta Doğu topraklarının paylaşılmasını öngören gizli antlaşmaydı. Trabzon, Erzurum, Van ve Bitlis ile Güneydoğu Anadolu'nun bir kısmı Rusya'ya; Doğu Akdeniz bölgesi, Adana, Antep, Urfa, Diyarbakır, Musul ile Suriye kıyıları Fransa'ya; dikkat edin, Hayfa ve Akka limanları ile Bağdat, Basra ve Güney Mezopotamya ise İngiltere'ye verilecekti.

***

Yüz yıl sonra bugüne baktığımızda planlarında hiçbir değişikliğin olmadığını görüyoruz.  Her ne kadar ‘Barış günü’ kutlasalar da, ‘Zafer Takı’ önünde Bağdat’ı, Basra’yı, Mezopotamya’yı yutabilmenin hesabını yapıyorlar! Bunun farkında olan Erdoğan’da o gün “Yeni bir Sykes-Picot’a karşı çıkarız” diyordu. İlk bakışta ‘Türkiye’nin o Zafer Takının önünde ne işi var?’ diye sorulsa da, Erdoğan’ın güçlü bir devletin, cesur lideri olarak orada yer alması ve de tarihi gerçekleri ifade etmesi dünyanın selameti açısından son derece yerinde oldu.

CHP’nin ezanla imtihanı

CHP’nin, 'Ezan Türkçe okunmalı' diyen Milletvekili Öztürk Yılmaz’ı -kesin ihraç istemiyle- disipline sevk etmesine bakmayın. Aynı CHP, henüz Parti Meclisi Üyesi iken "O ezanlar ki şehadetleri dinin temeli ama benim yurdumun üstünde ebedi inlemesin artık nolur ya! Resmen ağzıma ağzıma okunuyor her sabah!" gibi iğrenç bir mesajı sosyal platformda paylaşan Sera Kadıgil’i milletvekilliğine terfi ettirmişti. "Hayatta hiçbir laftan tiksinmedim 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez'den tiksindiğim kadar" diyen, "Kapıda oynayan çocuklardan rahatsız olunca kızgın yağ dökem mi üstlerine? Ya da uykumdan uyandıran ezan için camiyi basıp imamı mı keseyim?" mesajı yazan Kadıgil “ödüllendirilircesine- milletvekili olduktan sonra,  Yılmaz ihraç edilse ne olur?Öztürk Yılmaz -CHP yöneticilerinin kendisine söyledikleri gibi-, zamansız konuştu, o kadar. Yerel seçimler kapıya dayanmışken, dini hassasiyetleri yüksek bölgelerde infial uyandıracak.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.