Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Oruç Muhasebesi

A+A-

Eskiler şöyle diyor; Aslına uygun tutulan oruç takvayı besler. Oruç aç kalmak değildir, yoksunluğu, yoksulluğu anlamak, nefsi terbiye etmektir.

*

Sahurda çekilen ziyafetten sonra iftardaki ziyafeti hayal ederek gündüz aç kalmak değildir oruç! Sahurda yiyecek bulamayan ile iftarda ne yiyeceğini düşünen ile empati kurabilmektir oruç tutmak…

*

Gerek arzularını ve gerekse öfke gibi taşkın duygularını kontrol etmektir oruç tutmak.

*

Kişinin huyunu, ahlakını güzelleştirmesidir oruç tutmak.

*

Otobüste mini etek giyiyor diye bir kıza tekme atmayı düşünen genç, bu yıl Ramazan orucu ile ne öğrendin ve nefsine ne öğrettin? Açık giyindiği için karşısında oturan bir kadına, “kalk oradan başka yere geç nefsimi kaldırıyorsun…” diye çıkışan kişi, sen ne öğrettin nefsine bu yılın orucu ile?...

*

Kuran-ı Kerim’de “…söyle o erkeklere gözlerini haramdan sakınsınlar …” diyen ayete hiç girmiyorum burada, zira yukarıdaki zavallı örneklerde Müslümanlık taslayan tipler Kuran’ı açıp okuma bilincinde olsalar böyle hadsizliklere sebep olmazlardı zaten.

*

Böyle, okumaz anlamaz tipler için oruç çok değerli bir öğretmendir ancak orucun manasını iyi anlatmak gerekir bunlara.

*

İslam her şeyden önce maddi ve manevi temizlik ile birlikte güzel ahlak dinidir… Peygamber Efendimiz de (SAV), “ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” hadis-i şerifi ile bunu sabitlemiştir.

*

Kur’an-ı Kerim, inananları güzel ahlak seviyesinden erdem seviyesine çıkarmak için çalışır. Güzel ahlaktan, erdem seviyesine çıkmak ise kişinin, dindeki şekil yönünü aşarak dinin manasını anlama ve uygulama becerisine bağlıdır.

*

Bir kadın kısa veya açık giyinmiş diye tacizde bulunan kişi, oruçlu halde iftar için hazırlanan yemeğin kokusuna kapılıp orucunu bozuyor mu? Tencerenin kapağı açıktı deyip kaşıklamaya başlıyor mu? Ne kadar komik örnekler değil mi?... Peki oruç tutmakla övünen bazı kişiler, bazı kadınların giyiminden etkilenip niçin böyle hadsizlikleri yapıyorlar?

*

Oruç kalabalığa uymak için yapılan bir gelenek değildir, iradeyi güçlendirmek ve nefsini kontrol etmeyi öğrenmek için bir eğitimdir. Bu eğitimi başarabilirsen Allah’a kulluk etme, ibadet şerefine ulaşacaksın. Yoksa şekilde boğulup gidenlerden olacaksın. Olma!

*

Oruç tutmaktan beklenen dersi alabilenler yalan haberlere de kapılmazlar, çifte standartlı olmazlar, adaletli olurlar… Çünkü orucun beslediği takva insanı güzel ahlaktan erdemli kişi seviyesine taşır. İmşallah. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.