1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Oruç Tutmak Kolay da…
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Oruç Tutmak Kolay da…

A+A-

Oruç tutmak kolay da tuttuğun oruçtan öğrendiğini devam ettirmek marifet... Orucun birçok faydasını sayabiliriz. Kısa yoldan birincisi bireysel olarak nefis kontrolü ile insani gelişim yoluna bir adım atmak ve ikincisi toplumsal açıdan yoksulun, açın halinden anlayarak açlık ile yoksulluk ile mücadele için bir bilinç oluşturmak…
*
İnsani gelişme yolunda bir adım atıyoruz Ramazan ayında, peki sonraki 11 ayda bu adımlar devam ediyor mu? Ramazan orucu ile öğrendiklerimizden beklenen faydalı etkilerin Ramazan Bayramı’ndan sonra da yıl boyunca sürmesi gerekir diye düşünüyorum. Tutulan oruç bir işe yaramış mı yoksa açlık çekmek ile mi sınırlı kalmış anlamak için insanların bayramdan sonraki hayatına bakmak gerekiyor yani.
*
Nefis kontrolü deyip geçmeyin, arzuları bastırma yanında dedikoduyu kesmeyi, gıybeti önlemeyi, açık aramayı bırakmayı, iftira atmayı unutmayı, öfke kontrolünü de dâhil edin listeye. Açlık başıma vurdu da, sigara içemedim de çok sinirlendim de diyerek kavga, gerginlik, dargınlık çıkarmak, iftara yetişmek için trafik kurallarına uymamak tutulan orucun, oruç tutma amacı ile tutarsız bir duruma düşmesine sebep olabilir.
*
Tuttuğumuz oruçta bir şeylerin yanlış anlaşıldığını hatta hiç anlaşılmadığını görmek mümkün. Birbirimize propaganda yapmayı, birbirimizin imanına dil uzatmayı bırakalım ve bizim tebliğ yükümlülüğümüz ile İslam’a ısındırmamız beklenen elin adamı ne diyor bir bakalım: 1400 yıldan beri orucun ve bayramın başlama gününde ittifak edemeyenler, imsak vaktinin ne olduğunu somut ve tartışmasız bir şekilde tespit edememiş olan adamlar! 13 yaşına kadar hadi bilemedin 15 yaşına kadar orucu nelerin bozup nelerin bozmadığını öğretemeyenler ve öğrenemeyenler! Her yılın 1 ayını açın halini, açlığı anlamak için oruç tutarak geçirdikleri halde açlığın en çok olduğu ülkeler niçin Müslüman ülkeler? Gelir dengesizliği en yüksek olan ülkeler niçin Müslüman ülkeler? Müslümanlar bu ibadeti hakkıyla anlamış olsalardı Müslümanlar arasında açlık, fakirlik bitmiş olurdu! Peki, sorun nerede? Anlaşılmayan ne?
*
Soru sorana kızmayın. Soruları engellemek için düşünmeyi yasaklamayın. Sorulara cevap vermek için siz de düşünmeye başlayın, aklınızı kullanın*. Allah’ın kitabımız Kur’an-ı Kerim’de en çok tekrar ettiği emre uyun, düşünün! Size inanan Müslümanları sormaz, sorgulamaz, düşünmez insanlar haline getirebilirsiniz ama dünyanın kalanı düşünmeye ve sorular üretip cevapları tartışarak sürekli gelişmeye devam ediyor. Olsun yine de Cennet’e gidecek olan biziz tesellisi ile sadece saf bir kalple size inananları kandırırsınız ve bir dönem dünyaya yön veren İslam âleminin düştüğü durumdan çıkmasını engellemiş olursunuz.
*
Akşam iftar sofrasındaki ziyafeti düşünerek oruç tutmak kolay da, bunun açın halini anlamak olmadığını anlamak zor. O yemeklerin hayali ile aç kalmak başka, aç olduğunu hissettiğinde akşam eve gidince -bir evin varsa tabi-, yine aç kalacağını, yiyecek bir şey olmadığını düşünerek aç kalmak başka… Sen seç hangisi oruç tutmak? Düşünmekten korkma, düşünme diyenden kork… Allah kabul etsin.
---
Dipnot
* Kur’an-ı Kerim’de geçen bazı emirler ve tekrar sayısı. Kaynak mushaf.diyanet.gov.tr Oruç Tut 8 defa, Zekât Ver 22 defa, Namaz Kıl 47 defa, Düşün 146 defa.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.