1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. OSB’deki Arsalar İstihdamı Artıracak
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

OSB’deki Arsalar İstihdamı Artıracak

A+A-

Geçen hafta Konya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’in “Konya Organize Sanayi Genişleme Bölgesi Arsa Tahsisleri” hakkında düzenlediği basın toplantısına meslektaşlarımla katıldım.

Toplantıda Konya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hakkında önemli bilgiler edindik. Gelinen noktayı gezme ve görme şansı elde ettik. OSB’deki arsa tahsislerinde Sanayi Odasıyla görüşülüp, Sanayi Strateji Planına göre hareket edilmiş olup, Konya’da Öne Çıkan ve Teşvik Edilecek Sektörlere dikkat edildi.

Konya OSB’den arsa talep eden 128 başvurudan 106’sı ön tahsis hakkı kazandı.

&&&

Benim dikkatime çeken OSB’deki arsa tahsisleri ve bunun sonucunda yatırımlarla birlikte istihdamın önemli ölçüde artacak olması. OSB’nin genişlemesi demek, yeni iş imkânı ve ekonomik kazanımların artması anlamına gelir.

Diğer bir anlamı da Konya, sanayi yatırımlarında cazip bir şehir kimliğine kavuşuyor olması.

Ancak tek eksiği marka yatırımlarının yetersizliğidir.

Umarız genişlemesini sürdüren OSB’de marka yatırımlarına ağırlık verilip, dünya genelinde markalar oluşturulur. Kamuoyunun ortak isteği ve beklentisi olan Markalar Şehri olmamız.

&&&

Tahir Büyükhelvacıgil’in ifadesine göre, Konya Organize Sanayi Bölgesinde 391 Firma 40 farklı sektörde üretim faaliyetini sürdürürken, 30 bin insana istihdam sağlıyor.

Bu durumda bize Konya sanayisinin önemli bir noktaya geldiğine işaret ediyor.

Yeni arsa tahsilleri ve yatırımların artmasıyla 10 bine yakın yeni istihdam daha sağlanacak olması Konya ve ülkemiz açısından önemli bir gelişmedir.

Şu anda Konya sanayisinin 1 milyar doları aşan ihracatı varken, bu yatırımlar sayesinde

İhracatta da ciddi bir yükselişi de beraberinde getirecektir. Bütün bu gelişmeler artık Konya’nın bir sanayi üssü haline geldiğini ifade ediyor.

&&&

Dikkatimi çeken bir konuda bu güne kadar sayısı 4’e ulaşan Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasında verilen emek ve çabadır.

Doğrusu bu emek ve çabaların boşa gitmediğini ve gün geçtikçe yenilenen ve genişleyen OSB’ye gezip gördükten sonra daha iyi anlıyoruz. Konyalı Sanayicinin ve işadamının girişkenliğini ve öz kaynağıyla bir sanayi şehri oluşturmasını kutlarken, bugünkü durumuna gelmesinde emek verenleri ve katkı sunanları unutmamak gerekiyor.

Ancak bundan sonrası önemlidir. Daha çok yatırım, daha çok istihdam, daha çok üretim ve ihracat için Konya Sanayi Bölgesine yeterince her türlü destek verilmelidir.

Bunun içinde herkesin elini taşın altına koyması gerekmez mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.