1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Osmanlı Devleti Mutfak Kültürü-2
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Osmanlı Devleti Mutfak Kültürü-2

A+A-

Osmanlı Devleti’nin mutfak kültürünü tanımaya devam ediyoruz…

Balığın Osmanlılarda çok az tüketildiğine inanılırdı uzun zamandır ama Evliya Çelebi’nin hakkında yapılan son araştırmalar neticesinde balığın Osmanlılarca küçümsenmeyecek miktarlarda tüketildiği yönünde. Hatta II. Mahmut’un özellikle kılıç balığını çok sevdiği yönünde araştırmalar da mevcut.

Yalnız Evliya Çelebi’nin de betimlemesi ile "deniz haşeratları" çok benimsenmemekteydi. Fakat Fatih Sultan Mehmet’in istakoz, karides ve havyarı çok sevdiği bilinmekte.

Osmanlı Devleti'nde zeytinyağının çok kullanılmadığı bilinmekle birlikte tereyağı ve kuyruk yağı ile bu ihtiyaç giderilirdi. Ayrıca yemeklerde domatesin Osmanlıya çok geç girmesi ile birlikte salça kullanılmazdı. Daha çok, çeşitli baharatlar, sos halinde kullanılırdı veya tat versin diye yahni gibi yemeklere erik gibi meyveler eklenmekteydi.

***

İçeceklere gelecek olursak özellikle bütün batının hayran olduğu, hatta papanın "bu kadar güzel bir içecek sadece Müslümanlara ait olamaz" dediği- ve Osmanlı'dan geçmiş olan kahveye değinmeden olmaz zannımca.

  1. YY’da çok benimsenmeyen kahvenin, sonradan fazlaca benimsenip hatta çok tüketildiği için Tahmis adı altında özel vergiye tabi tutulduğu bilinmekte. O zamanlar kahve hakkında çok fazla spekülasyon çıkmakla birlikte kahveyi kavurmadan içmenin günah, ancak kavurup içmenin caiz olduğu yönünde fetva da çıkarıldığı söylenir.

***

Hatta buna benzer bir fetva da 17 YY'da tütün hakkında çıkarılmış ve haram olduğu söylenmiş fakat sonradan çok fazla gelir vergisi sağladığı için bu fetva yok sayılmış. Hatta 19. YY’a gelindiğinde sigara hakkında ileri geri konuştuğu için hapse atılan birinin de olduğu bilinmekte.

Alkollü içeceklere girecek olursak saray kayıtlarında alkol bulunmamakla birlikte çeşitli eserler aracılığı ile alkollü içecek tüketildiği bilinmekte. En çok tüketilen şarap olmakla birlikte ardından rakı ve onun adından da Tatar bozası denilen alkol ihtiva eden bir içeceğin tüketildiği yazılmakta.

Sonraki yazımızda devam edeceğiz…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.