1. YAZARLAR

  2. Osman Avanoğlu

  3. Osmanlı’nın Son Muhafızı Hasan Onbaşı-2
Osman Avanoğlu

Osman Avanoğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Osmanlı’nın Son Muhafızı Hasan Onbaşı-2

A+A-

Onbaşı Hasan, Tarihçi İlhan Bardakçı'ya hikâyesini şöyle anlatır: "Ben, Osmanlı Ordusu, 20. Kolordu, 36.Tabur, 8. Bölük, 11. Ağır Makineli Tüfek Takımı Komutanı Onbaşı Hasan'ım. Ben Iğdırlı Onbaşı Hasan'ım. Bizim bölük Cihan Harbi'nde Kanal Cephesi'nden İngiliz'e saldırdı. Cânım ordu Kanal'da yenildi. Artık geri çekilmek elzem idi. Ecdat yadigârı topraklar bir bir elden gidiyordu. İngiliz, sonra Kudüs'e dayandı, şehri işgal etti. Biz de Kudüs'te artçı bölük olarak bırakıldık. Bizim artçı bölük 53 neferdi. Mütarekeden sonra ordunun terhis edildiği haberi geldi. Başımızda kolağamız vardı. 'Aslanlarım, devletimiz müşkül vaziyettedir. Şanlı ordumuzu terhis ediyorlar, beni İstanbul'a çağırıyorlar. Gitmem gerek, gitmezsem mütareke emrini çiğnemiş, emre itaatsizlik etmiş olurum. İçinizden isteyen memleketine avdet edebilir, ama beni dinlerseniz sizden tek isteğim var: Kudüs bize Sultan Selim Han Hazretleri'nin yadigârıdır. Siz burada nöbeti sürdürün. Sonra halk 'Osmanlı da gitti, bundan sonra bizim halimiz nice olur!' demesin. Fahri Kâinat Efendimiz'in ilk kıblesini Osmanlı da terk ederse gâvura bayramdır. Siz, İslam'ın şerefini, Osmanlı'nın şanını ayaklar altına aldırmayın' dedi. Bölüğümüz Kudüs'te kaldı. Sonra upuzun yıllar bir anda bitiverdi. Bölükteki kardeşler teker teker Cenab-ı Hakk'ın rahmetine kavuştu. Düşman değil de yıllar biçti geçti bizi. Bir ben kaldım buralarda. Bir ben, koca Kudüs'te bir Onbaşı Hasan."

Bardakçı, Onbaşı Hasan’ın hikâyesini dinlediğinde gözyaşlarına boğulur.

Bardakçı sözlerine devam eder: "1982'de bir gün ajansa geldiğimde bir telgrafım olduğunu söylediler. Kudüs'teki rehberden gelen bir tek cümle yazılıydı: Mescid-i Aksa'yı bekleyen son Osmanlı askeri bugün öldü."

Hasan Onbaşı, ömrünün sonuna kadar, tam 55 sene Mescidi Aksa’nın avlusunda nöbet tutar.

İtaat, sadakat, samimiyet ve teslimiyetin vücut bulmuş halidir Hasan Onbaşı.

TİKA, Gazze’de bu vefakâr ve cefakâr vatan evladının anısına bir cami yaptırır. Hatırası Gazze’de Hasan Onbaşı Camisi’nde yaşatılmaya devam ediyor. Hasan Onbaşı asker nöbetine hala devam ediyor.

Bu hikâye beni öyle etkiledi ki günlerce, haftalarca etkisinden sıyrılamadım. Nihayetinde aşağıdaki dizeler yüreğimden kelama, kelamdan kaleme ard arda döküldü.

 

HASAN ONBAŞI

 

Yama üstüne yama yemiş asker kaputlu,/ Sararmış solmuş, kalpaklı/ Mescid-i Aksa’nın, heybetli muhafızı,/ Osmanlı’nın, son yadigârı/ İki metrelik, koca dev/ Iğdırlı Hasan Onbaşı.

 

Kalabalıklar içinde yalnız;/ Yapayalnız, tek başına,/ İstisnasız her gün,/ Sabah ezanından yatsı sonuna kadar/ Mescid-i Aksa’nın avlusunda/ Tuttu asker nöbetini.

 

Gözlerinde kartalın bakışları/ Tarıyor görebildiği en uzak ufukları./ Hafif hafif esen kuzey rüzgârı/ Hep fısıldadı kulağına:/ “Bekle…/ ‘Beklenen’ gelecektir elbet,/ Bekle ki karşılayanı olsun.”

 

Avlunun taş zeminine kök salan/ Asırlık dev çınar,/ Elli beş sene yerine getirdi/ Kolağası Tokatlı Mustafa’nın emrini./ Son nefesine kadar/ Terk etmedi nöbetini.

 

Vatan hasretiyle yanan yüreğini/ Söndürdü iman aşkıyla./ Yüz senelik ömrünün nihayetinde/ Kavuştu Yaradan’ına./ Beş vakit tutuyor müminler,/ Onun nöbetini/ Gazze’de Hasan Onbaşı Cami’inde.

 

Haber salın kumandanı/ Tokatlı Mustafa’ya/ Ve bütün Anadolu’ya./

Deyin ki:/ “Iğdırlı Hasan Onbaşı/ Terk etmedi Kudüs’ü, Terk etmedi Mescid-i Aksa’yı,/

Tuttu nöbetini./ Asla terk etmeyecek Kudüs’ü,/ Asla terk etmeyecek Mescid-i Aksa’yı,/

Tutmaya devam edecek nöbetini.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.