1. HABERLER

  2. ÖSYM'den flaş açıklama! Hepsi inceleniyor
ÖSYMden flaş açıklama! Hepsi inceleniyor

ÖSYM'den flaş açıklama! Hepsi inceleniyor

Demir, yaptığı açıklamada, 2010 KPSS'de kopya gerekçesiyle eğitim bilimleri sınavının iptal edildiğini ve soruşturmanın yürütüldüğünü hatırlattı

A+A-

ÖSYM'nin üniversiteye giriş sınavları ve KPSS'nin yanı sıra pek çok  farklı kuruma da sınav yaptığını belirten Demir, göreve geldikleri Eylül 2010'dan  itibaren sınav güvenliğinde ciddi aşamalar kaydedildiğini, hak ve adaletin  zedelenmesine yol açacak konularda her türlü tedbiri aldıklarını söyledi. 

  Demir, 2010'daki KPSS'nin temmuzda gerçekleştirildiğini, sonuçların  ise ağustosta açıklandığını, kendisinin ise eylülde göreve geldiğini anımsattı. 

 Kopya tartışmalarının büyük bir kısmının da 2010 ve önceki yıllara ait  sınavlara ilişkin olduğunu dile getiren Demir, "Bu konuda savcılıktan bize gelen  her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece  ciddi, titiz olarak alıyoruz. Bunları, gerekli verileri, bilgileri ilgili  makamlara iletiyoruz. Fakat tabii ki incelemelerimiz sadece 2010 öncesiyle  kalmayacak. 2010 sonraki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak  ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi  yapacağız" diye konuştu. 

 Sınavlarda herhangi bir olağan dışı durum söz konusuysa bunları  yeniden gündeme getirilmesi, haksız kazanımlarla elde edilen hakların geri  alınması konusunda her türlü yasal imkanın bulunduğuna işaret eden Demir, bu  konuda çalışmalar yürüttüklerini söyledi. 

 Gerek 2010 KPSS gerekse 2012 adli yargı sınavlarına ilişkin yürütülen  soruşturmaların bir an önce sonuçlandırılmasını ve burada haksız kazanım elde  edenlerin gerekli cezayı almasını istediklerini kaydeden Demir, "Ankara  Cumhuriyet Başsavcılığı pek çok sınavı bu kapsamda inceliyor. KPSS de onlardan  bir tanesi, inceleme sürüyor. Biz de bütün desteği veriyoruz" dedi. 

 Savcılığın bazı sınavlarda, adayların ne kadar doğru, ne kadar yanlış  yaptığı, hangi soruları doğru, hangilerini yanlış cevapladığına kadar tüm  verileri talep ettiğini dile getiren Demir, "Diğer bazı sınavlarda da Türkiye  bazında değerlendirmeleri, il bazındaki değerlendirmeleri ve bölge bazındaki  değerlendirmeleri, adres esasına göre değerlendirmeleri, hepsini bizden talep  etti. Biz de o verileri verdik. 2010 ağırlıklı olarak. Ama zaman içerisinde başka  sınavlarda gündeme gelirse bunları da vermekten mutluluk duyarız" şeklinde  konuştu. 

  "ÖSYM'de veri asla kaybolmaz" 

 Demir, 2010'da KPSS'deki bazı belgelerin imha edildiği iddialarına  ilişkin ise "ÖSYM'de sınavı değerlendirmeye yönelik hiçbir veri asla kaybolmaz.  Sınavda yaptığı doğru sayısı, yanlış sayısı ve o sınavın nasıl  değerlendirildiğine dair veriler asla kaybolmaz" ifadelerini kullandı. 

 Son 4 yılda ÖSYM'nin 1974'ten bugüne yaklaşık 41 yıllık arşivinin  tamamen elektronik ortama taşındığını belirten Demir, bu sayede tüm adayların  T.C. kimlik numaralarıyla eşleşmelerinin sağlandığını ve bu bilgilere  erişilebildiğini kaydetti. 

 ÖSYM'nin bugüne kadar kağıt ortamında sınav yaptığını anlatan Demir,  2014'te sınavlarda 11 milyon adaya 11 milyon soru kitapçığı verildiğini, bu 11  milyon soru kitapçığının bir yıl bile saklanması için inanılmaz büyüklükte bir  alan gerektiğini söyledi. 

  "Kopyaya adı karışan adayların cevap kayıtları saklanıyor" 

  Yasal saklama süresi dolan sınav evrakını devlet arşivleriyle de  işbirliği yaparak imha ettiklerini anlatan Demir, "Bu kapsamda, 2010 KPSS'deki  iptal edilen kısımdaki soru kitapçıkları, savcılığa verilenlerin dışında çünkü o  sınava giren 300 bin aday vardı savcının takip ettiği 8-10 bin aday söz konuydu,  onların dışındakilerine izin istedik ve imha ettik. Tartışma konusu olan  adayların soru kitapçıklarının da bir yerlerde muhafaza edildiğine inanıyorum"  değerlendirilmesinde bulundu. 

    Hakkında kopya iddiası bulunan adayların hangi soruya hangi cevabı  verdiğinin, elektronik ortamda kaydının mevcut olduğunun altını çizen Demir, o  dönemde cevap kağıtlarının taranmasının söz konusu olmadığını ancak bu kağıtların  da muhafaza edildiğini söyledi. 

  "Genel kültür genel yetenek sınavına ilişkin veriler de savcılığa  verildi" 

   2010 KPSS'de iptal edilen eğitim bilimleri sınavının yanı sıra genel  kültür ve genel yetenek sınavında da kopya iddialarının bulunduğunu anlatan  Demir, "Bu konuda savcının talep ettiği tüm verileri verdik. İncelemeleri  yapıyorlar. O konu daha önce cumhurbaşkanı denetleme kurulu tarafından da  yapılmıştı. YÖK Denetleme kurulu tarafından da raporlandırılmıştı. Orada takdir  tamamen yargıya ait. Orada ne denilirse biz onu yapmak durumundayız, gerekeni  yaparız" diye konuştu. 

  "O günkü yargı iptal kararımızı durdurdu" 

  2012'deki adli yargı sınavında bir olağan dışılık tespit ettiklerini  ve sınavı ÖSYM'nin geçersiz ilan ettiğini hatırlatan Demir, sözlerini şöyle  sürdürdü: 

 "Fakat maalesef o günkü yargı bizim iptal kararımızı durdurdu. Orada  yine pes etmedik. Burada 'olağan dışı bir durum söz konusu' dedik. Sonuçlarında  olağandışı gelişme olan, yani daha önce sınava girmiş 30 almış, tekrar girmiş 30  almış, 2012 adli yargıda 80 almış, daha sonra yine aynı sınava girmiş 40 almış.  Bu olağandışı. Bunun izah edilmesi gerekir. Böyle olan sanıyorum 50-60 aday  hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu taleplerimiz de o zamanki adli  makamlar tarafından kabul edilmedi, geri durduruldu. Ancak biz Türkiye'nin son  yaşadığı paralel yapıyla mücadele ortamında, ki biz buna bütün desteği vermek  durumundayız, veririz, sınavın iptali konusunu yeniden gündeme getirdik ve  yeniden suç duyurusunda bulunduk. 'Biz bu kararların doğru olmadığını bu  adayların haksız kazanç sağladığını düşünüyoruz, bunların yeniden araştırılmasını  istiyoruz' dedik." 

   "Adayın sınav sonucu olağandışıysa yeniden sınava alınacak" 

    ÖSYM'nin her adayın sınavlarını ayrıntılı incelediğini belirten Demir,  şunları kaydetti: 

  "Arkadaşlarıma şu talimatı verdim. Bazı sınavlar öncelikli olmak üzere  aynı sınavlara farklı zamanlarda girmiş ve olağandışı gelişmeler kaydetmiş  olanları çıkarın, bunları yakından inceleyelim ve haksız kazanım varsa bunu  tespit edelim. ÖSYM'ye Türkiye'nin eğitim bankası diyebilirsiniz. Çünkü tüm  eğitim bilgileri, başarıları, puanları ÖSYM'de mevcut. Olağan dışı bir kazanım,  olağan dışı bir sınav sonucu varsa incelenmesi gerekir. Bunu şu anda gündeme  getiriyoruz. Bazen bu belki yeniden sınava davet etme şeklinde olacak. Yasa buna  müsaade etmektedir. Bazen de bunlar hakkında suç duyurusunda bulunma olacaktır ve  yasal takibi yapmak durumunda olacağız ve yapacağız." 

  Göreve geldikleri günden bugüne kadar toplu kopya girişimine ilişkin  sadece adli yargı sınavında sıkıntı yaşadıklarını belirten Demir, ancak bireysel  olarak neredeyse her sınavda başkasının yerine sınava girme ve usulsüz davranış  girişimleri olduğunu aktardı. 

  Bu girişimlerin tespit edilip gerekli işlemlerin yapıldığını anlatan  Demir, sınavlarda 70 bin kamerayla salonları izlediklerini ve herhangi bir kural  dışı davranış söz konusu ise bu adayların sınavlarının iptal edildiğini söyledi. 

  Bazı sınavlarda adayların soruları ezberlediğini, bazılarını sınav  evrakına yazdığını veya soru kitapçığının sayfalarını kopardığını ve sınav  sonrası internet siteleri üzerinden birbirleriyle paylaştığını anlatan Demir, bu  girişmeleri engellemek için telif hakları yasası kapsamında bu tür paylaşımların  önüne geçmeye çalıştıklarını dile getirdi. Bu tür paylaşımlarda bulunan adayları  takip ettiklerini ve haklarında yasal işlem başlattıklarını aktaran Demir, bu  kapsamda ceza alan adaylar bulunduğunu söyledi. 

   "Sınav güvenliği yüzde yüz tesis edildi" 

 Her adaya farklı soru kitapçığı uygulamasının toplu kopya  girişimlerini tamamen ortadan kaldırdığını belirten Demir, sınavlara kalem ve  silgi dahil olmak üzere cep telefonu, saat gibi hiçbir metal eşyanın alınmaması,  soru hazırlama sisteminin internetten bağımsız hale getirilmesi, tüm elektronik  sistemlerin yenilenmesi, matbaada güvenli bilişim ağının oluşturulması ve kapalı  dönemlerin güvenliğinin yükseltilmesinin de güvenliği artıran önemler arasında  olduğunu söyledi. 

  "Tüm bunlarla şunu iddia edebiliriz, 2014'te sınav güvenliğini yüzde  100 tesis edildiği bir sisteme eriştik" diyen Demir, bunun bir gecede bir günde  gerçekleştirilen bir yürüyüş olmadığına dikkati çekti. 

Haksız kazanım elde edenlerin mutlaka bunun cezasını göreceğini ve  sağladıkları tüm kazanımların iptal edileceğini dile getiren Demir, "Haksız  olarak hak etmediği bir puanı almış normal dışı olağan dışı yollarla bir puan  almış olanlar varsa bu tespit edilebilir, o zaman da bu mutlaka o hakkının geri  alınması, kazanmış olduğu neyse gelirleri, imkanları, paraları onların ülke adına  tahsil edilmesi ve cezalandırılması gerekir" dedi. 

 Demir, sınavları alın teriyle kazanan kişilerin de mağdur edilmesi  gerektiğini sözlerine ekledi. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.