1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Oto Pazarını Unutmayın
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Oto Pazarını Unutmayın

A+A-

Geçtiğimiz hafta sonu bir arkadaşımın proje ödevine yardımcı olmak için ikinci el oto pazarına gittim. Pazarı gezerken, sürekli görüştüğüm bir esnaf ağabeyimle karşılaştım. Karşılıklı hal hatır sorduktan sonra kendisi, ikinci el oto pazarında birtakım sıkıntıların olduğunu ve bu sıkıntıların da haber yapılması gerektiğini belirtti. Çaylarımızı yudumlarken anlatılanları kendimce de haklı buldum ve haber yapmaya karar verdim. Dilerseniz ilk önce haberi atlayanlar için kısaca hatırlatayım. Konya’da ikinci el oto pazarı 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde açık alanda pazar günleri faaliyet gösteriyor. Araçlarını satmak isteyen esnaf pazara girebilmek için araç başına 15 lira ücret ödemek zorunda. Pazara girdiğiniz zaman sizi düzensiz bir yerleşme karşılıyor. Biraz daha ilerlediğiniz zaman mevcut arsanın sahipler arasında anlaşamazlık yüzünden ikiye bölündüğünü görüyorsunuz. Pazara girmeyen satıcıların yol kenarında araçlarını satışa sunmaları da ayrı bir görüntü kirliliği oluşturuyor. Ayrıca pazarda doğru düzgün bir tuvalet bile bulunmuyor. Satıcı kendine göre haklı tabi. 5 yıldır pazarda hiçbir düzenleme yapılmadı diyorlar. Söylediklerine göre bulundukları bölgedeki taşları bile kendi imkânlarıyla döktürmüşler.

Yüzde 80 gelişme düzeyi
2. el oto pazarının da içinde bulunduğu Selçuklu Belediyesi Konya’nın en büyük 3 ilçesinden biri. Büyüme hızı bakımından ele aldığımız zaman Anadolu’da nüfusu en hızlı artan ilçelerin başında yer alıyor. Gelişmişlik açısından Türkiye ortalamasını yakalayan Selçuklu’da şehirleşme oranı da neredeyse yüzde 80’in üzerinde. Tabii bu sonuçların elde edilmesinde Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Bey’in büyük katkılarının olduğu kanaatindeyim. Uğur Bey, geçtiğimiz yıl katıldığımız bir Selçuklu gezisinde ilçe için yapılan faaliyetleri bizlerle paylaşmıştı. Müsaadenizle kısaca o bilgileri de hatırlatmak istiyorum. Özalan Emekliler Konağı, Sakarya Hanımlar Lokali, Binkonut Pazar Yeri, Hacıkaymak Aile Sağlığı Merkezi, Yenikent Parkı, Kelebekler Vadisi ve Sille Barajı çevresi düzenlemesi hakkında bilgiler veren Uğur Bey, Selçuklu’nun yeni yatırımlarla cazibe merkezi haline geleceğini söylemişti. Gezi sırasında özellikle Kelebekler Vadisi Projesi üzerinde duran Başkan Altay, Kelebekler Vadisi’nin Konya’nın en büyük parkı olacağını ve proje için 25 milyon lira harcama yaptıklarını söylemişti. Sayın Altay’ın, bunun gibi projelerle Selçuklu Belediyesi’ni geleceğe en iyi şekilde taşımak için verdiği mücadeleyi bizler iyi biliyoruz. Kendilerinin gelecek yıllarda da ilçe için daha güzel faaliyetlerde bulunacağından eminiz.

Diğer esnafı da sevindirir
Bu yüzden ilk olarak Uğur Bey’i ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişliği açısından yaptığı ve yapmakta olduğu projelerden ötürü takdir etmek gerek. Ama ilçe bu derece güzel gelişirken 2. el oto pazarının köhne bir halde olması da son derece üzücü bir durum. Bence Selçuklu Belediyesi’nin 2.el oto pazarını yenilemek için fazlasıyla gücü var. Sonuçta böylesine hızlı bir şekilde büyüyen ilçeye de modern bir pazar şart. Çünkü Konya’da 2. el oto pazarı sektör açısından çevre illerin İstanbul’u olarak biliniyor. Dolayısıyla esnafın modern bir pazarı hak ettiğini düşünüyorum. Bana göre oto pazarı içerisinde oturma alanları, çay bahçeleri, çocuk parkları, lavabo ve tuvaletler, restoranlar bulunması gerekir. Nitekim de pazarın bu şekilde yenilenmesi esnafa yarayacağı gibi hem ilçeye ve hem de şehre daha çok katkı sağlar. Daha modern bir pazar, şehir dışından gelen müşterilerin en az bir gün şehrimizde konaklamasına vesile olur. Şehirde bir gün konaklayan müşteri, otelciyi de, lokantacıyı da müzeciyi de diğer esnafları da fazlasıyla memnun eder.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.