1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Otomobilde Konya Gözden Kaçırılmamalı-1
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Otomobilde Konya Gözden Kaçırılmamalı-1

A+A-

Ülkemizde yerli otomobil üretimi noktasında verilen starttan sonra birçok şehir yerli otomobili üretme talebini sürdürüyor. Bu şehirlerden birisi de Konya’dır. Neden Konya dersek, bulunduğu konumdan ve bu sektördeki gücünden dolayı yerli otomobili üretme talebinde haklılığı görünen bir gerçektir. Bu talepte ısrarlı olmasında, diğer şehirlere göre oldukça önemli avantajlara sahiptir. Çünkü şehrimiz; otomotiv ve yan sanayi üretimindeki gücü ve potansiyelinin yanında, bu sektördeki ve sanayinin diğer sektörlerindeki ihracatıyla, ekonomiye ve istihdama yaptığı katkısıyla birlikte sanayideki çeşitliği ve alt yapısıyla artık bir sanayi kenti kimliğine kavuşmuştur. Bu özelliklerinden dolayı Türkiye’nin gelişiminde en büyük rolü oynayan kadim bir Anadolu şehridir. Gelinen noktada dünyanın önemli otomobil markalarına her türlü yedek parçayı kaliteli olarak üretmeye devam etmektedir. Bunun yanında otomotiv yan sanayi dahil olmak üzere birçok sanayi sektöründe 181 ülkeye ihracat yapan şehrimiz, modern kent yapısıyla, 4 üniversitesi, 2 teknoloji geliştirme merkezi, uygun arazi yapısı, yetişmiş insan potansiyeli, limanlara ve demiryolu bağlantılarıyla Türkiye’nin merkezindeki konumundan dolayı sanırım yerli otomobili üretmeyi hak eden şehir olsa gerek.

Hatta Konya’nın yerli otomobil üretme talebini birçok oda başkanı dile getirirken, en uygun şehrin Konya olacağını vurgulaması da Konya’nın bu işe hazır olduğunun işaretidir.

***

Konuyla ilgili oda başkanlarının açıklamalarını özetleyerek sizlerle paylaşmak istedim. Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya’nın yerli otomobil üretimine hazır olduğunu dile getirerek, “Otomotiv ve yan sanayi sektöründe Türkiye’nin ilk kümelenme projesini Konya hayata geçirdi. Otomotiv sanayi sektöründe odamız kayıtlarına göre 400 civarında üretici firmamız var ve 10 bin kişinin üzerinde istihdam sağıyorlar. Ayrıca Konya otomotiv sanayi güçlü yapısı ile gün geçtikçe kapasitesini ve kabiliyetlerini geliştirmeye de devam ediyor. Öte yandan lojistik avantajlarımız da giderek artıyor. Bütün bunlardan dolayı da Konya olarak, yerli otomobil üretimine hazır olduğumuz gibi, her türlü desteğe de hazırız” diyor.

***

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, yerli otomobil fabrikasının Konya’da kurulmasının avantajlarını sıralayarak, “En önemli avantajlarımızdan birisi de otomotiv yedek parça sektöründe güçlü olmasıdır. Üniversitelerimizde mühendislik fakülteleri var, bu da beşeri sermayemizi güçlendiren bir unsur. Kuru bir iklime sahibiz. Bu da metal işlemede önemli bir avantaj. Tarıma elverişli olmayan tarım dışı fazla arazilerimiz var. Fabrikanın kurulabilmesi için istediğimiz kadar verebileceğimiz arazimiz de var. Haklı olarak Konya, yerli otomobil üretiminde en güçlü adaydır. Yerli ve milli otomobili en çok isteyen ve çalışan il olan Konya, bu yatırımı Konya’da görmek istiyor. Bu yatırımın Konya’da yapılması, Marmara Bölgesi’nin yükünü hafifleteceği gibi, bölgemizin ve Türkiye’nin kalkınmasına önemli katkı verecektir” diyor.

***

Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik de, ‘Milli otomobilde doğru adres Konya olmalıdır’ diyerek, “Konya, Türkiye’nin gelişiminde en büyük rolü oynayan Anadolu şehridir. Tarımsal üretim gücünde Türkiye’de en önemli merkez olan Konya, sanayi şehri de olmuş, otomobil ile ilgili her türlü yedek parçasını en kaliteli olarak global markalara yapmaktadır. 2019 yılında bitecek olan Kayacık Lojistik Merkezi ile yerli ve milli otomobil üretmeye en uygun yerdir. Gündeme gelmesiyle birlikte milli otomobili en çok isteyen ve çalışan il olan Konya, bu yatırımı Konya’da görmek istiyor. Bu yatırımın Konya’da yapılması, Marmara Bölgesi’nin yükünü hafifleteceği gibi bölgemizin ve Türkiye’nin kalkınmasına da önemli katkı verecektir” diyor.

Yarın devam edeceğiz…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.