1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Otomobilde Konya Gözden Kaçırılmamalı-2
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Otomobilde Konya Gözden Kaçırılmamalı-2

A+A-

Oda başkanlarının yerli otomobille alakalı görüşlerini aktarmaya devam ediyoruz…

Yerli otomobil noktasında Konya’nın gerek üretim yeri, gerek tedarik yeri anlamında gözden kaçmaması gereken bir şehir olduğunun altını çizen ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım, “Konya otomotiv yedek parça üretiminde Türkiye’nin göz bebeği. Dünya markalarına parça tedarik eden şehrimiz, yerli otomobil noktasında da üzerine düşeni yapacaktır. Üretim yeri olarak da yakışan şehir Konya’dır. TÜMOSAN gibi bir gururu bünyesinde barındıran şehrimiz, yerli otomobilin de üretileceği yer olmalıdır” diyor.

***

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okkadayerli otomobili üretmeye uygun şehrin Konya olduğunu ifade ederek, “Otomotiv sanayi sektörü Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da lokomotif sektör konumundadır. Konya; otomotiv sanayi sektöründe, binin üzerinde yan sanayi ve hizmet sağlayıcısı firma ile rekabetçi maliyetlerle esnek üretim yapabilme, ihracat deneyimi, yetişmiş insan gücü, esnek çalışma sistemleri gibi etkenlerin öne çıktığı bir konumdadır. Türkiye’nin otomobilinin üretim yerinin Konya olması, şüphesiz kentimizin kalkınması ve cazibe merkezi olması için önemli bir faktör olacaktır. Üreten ve üretmeyi seven, 181 noktaya ihracat yapan Konya’mız, üniversiteleriyle, teknoloji geliştirme merkezleriyle, uygun arazi yapılarıyla, yetişmiş insan potansiyeliyle, yerli otomobili üretmeye en uygun şehirdir” diyor.

***

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan Konya’nın yerli otomobil üretimi konusunda en ideal şehir olduğunu vurgulayarak,“Bu konuda tüm yetkili mercilere ulaşmamız ve yerli otomobilin Konya’da üretilmesinin sağlanması gerekiyor. Yerli otomobil üretimi kesinlikle Konya’da olmalı. Üretimin Konya’da yapılmasıTürkiye ve Konya açısından yerinde bir karar olacaktır. Bilindiği üzere Konya’mız traktör üretiminin ana sanayisi, otomotiv ve savunma sanayisine yedek parça üretimiyle de örnek bir sanayi şehridir. Gurur veren bu özelliklerimizle yerli otomobil fabrikası üretimi için de en ideal ve verimli şehir Konya’dır. Bu proje Konya’nın ve Konya halkının hakkıdır. Konya esnafları olarak üretimin şehrimizde yapılmasını arzu ediyoruz” diyor.

***

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Seyit Faruk Özselek, ise yerli otomobil üretiminin Konya'da yapılmasına destek verdiklerini söyleyerek, “Yerli otomobilin Konya'da üretilmesi için gerekli adımlar atılmıştır. 2 bölgeden 5 farklı yer önerisi sunulmuştur. Yerli otomobil yatırımcısına beş farklı alan sunan tek il Konya'dır. Coğrafi konumu, deprem ve doğal afetler yönünden de avantaj sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı birçok yatırımcı, yatırım için Konya'yı tercih etmektedir. İş dünyası, sivil toplum kuruluşlarımız ve tüm Konyalılar yerli otomobilin Konya'da üretilebilmesi için gerekeni yapmaya hazırdır” diyor.

Sonuçta, oda başkanları ve halk milli otomobil üretimine her yönüyle Konya’nın hazır olduğunun mesajını veriyor. Konya haklı olarak otomotiv yan sanayi üretimindeki başarısını otomotiv üretimde de gerçekleştirebilecek güce, insan kaynağına, alt yapıya ve avantajlara sahiptir. Yeter ki, milli otomobil üretiminin Konya’da yapılmasına karar verilsin.

Ne derseniz sizce de öyle değil mi? 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.