1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Otoyollara BSK konforu
Otoyollara BSK konforu

Otoyollara BSK konforu

Türkiye, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde AB' deki kilometrekareye düşen otoyol uzunluğuna ulaşacak. Otoyollardaki kalitede de yükseliyor. İşte aralarında Konya'nın da bulunduğu BSK konforu uygulanacak güzergahlar...

A+A-

 

Karayolları Genel Müdürlüğünün projeleriyle Türkiye, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde otoyol ağını 7 bin 516 kilometreye ulaştıracak. Böylece, 1000 kilometrekareye düşen 2,5 kilometrelik otoyol uzunluğu, AB üyesi ülkelerdeki gibi 8,8 kilometreye çıkarılmış olacak.
 
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, dünyada ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi otoyolların birbirleriyle kesintisiz hale getirilmesi için önemli projeleri hayata geçiriyor. Avrupa'yı, Kafkaslar ve Ortadoğu'ya bağlayan Türkiye'de, batıdan doğuya kesintisiz ulaşım imkanı sağlayacak otoyol ağının 2023'e kadar tamamlanması öngörülüyor.

Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümüne kadar toplam 5 bin 278 kilometre otoyol ağının kurulması planlanıyor. Buna göre, finansmanı YİD modelli ihalelerle özel sektörden temin edilecek projelerin maliyetinin 80 milyar doları aşması bekleniyor. Bu projelerin hayata geçirilmesiyle Türkiye, 2023 yılında 7 bin 516 kilometre uzunluğunda otoyol ağına sahip olacak.

Bu otoyol ağı ile Türkiye, 1000 kilometrekareye düşen 2,5 kilometrelik otoyol uzunluğunu, AB üyesi ülkelerdeki gibi 8,8 kilometreye ulaştırmış olacak.

Bu projeler arasında yer alan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil) Projesinin yapım çalışmalarına başlanmış, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin (Üçüncü Boğaz köprüsü dahil) de YİD modelli ihalesi için ilana çıkılmıştı.

2023 yılına kadar tamamlanması hedeflenen otoyol projeleri ve uzunlukları ise şöyle:

    Proje                                Uzunluğu (km)

-------------------------------          --------------

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu                 421

Kuzey Marmara Otoyolu                         361

Ankara-Samsun Otoyolu                         370

Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu          433

Ankara-İzmir Otoyolu                          549

Afyonkarahisar-Antalya-Alanya Otoyolu         450

Sivrihisar-Bursa Otoyolu                      202

Şanlıurfa-Habur Otoyolu                       385

Gerede-Gürbulak Otoyolu                      1265

Ankara-Niğde Otoyolu                          326

Aydın-Denizli-Antalya Otoyolu                 365

Şanlıurfa-Diyarbakır Otoyolu                   60

TOPLAM                                       5278   

YOLLARDA BSK KONFORU

Karayollarındaki ağır taşıt oranının yüksek oluşu ve aşırı yüklemeler, yolların öngörülen süreden önce bozulmasına neden oluyor. Devlet yollarında yüzde 30, bazı yollarda yüzde 40-50 oranlarına varan ağır taşıt trafiğine, yüzde 20-25 oranına varan aşırı yükleme yapmış taşıtlar eklendiğinde sathi kaplamalı yollar kısa sürede bakıma ihtiyaç duyuyor. Karayolları Genel Müdürlüğü bu duruma çözüm olarak yolların bitümlü sıcak asfalt ile kaplanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Bitümlü sıcak asfalt ile ağır taşıt trafiğinin ve yıllık ortalama taşıt trafiğinin yüksek olduğu yolların uzun ömürlü, konforlu ve trafik güvenliği açısından daha az riskli hale getirilmesi hedefleniyor. 

Türkiye'de toplam 6 bin 281 kilometre uzunluğundaki karayolu üstyapısının BSK'ya dönüştürülmesi hedeflenirken, bunun 1044 kilometresi tamamlandı. 

BSK kaplanacak güzergahlar şunlar:

Ankara-Samsun (404 kilometre), Ankara-Afyonkarahisar-İzmir (569 kilometre), Ankara-Konya(155), Ankara-Aksaray-Ereğli (302 kilometre), Afyonkarahisar-Burdur-Antalya (262 kilometre), Bozöyük-Mekece-Adapazarı  (134 kilometre), Şanlıurfa-Habur (367 kilometre), Gerede-Merzifon-Refahiye-Erzincan-Erzurum-Doğubeyazıt (1226 kilometre), Bursa-Balıkesir-İzmir (335 kilometre), Kırıkkale-Kırşehir-Kayseri (228 kilometre), Delice-Yozgat-Sivas-Refahiye (486 kilometre), Sivrihisar-Eskişehir-Bursa (245 kilometre), Ankara-Akyurt (17 kilometre),Afyonkarahisar-Konya-Ereğli (389 kilometre), Bozöyük-Kütahya-Afyonkarahisar (152 kilometre), Kayseri-Malatya (433 kilometre), Konya-Karaman-Silifke (249 kilometre), Elazığ-Bingöl-Muş-Bitlis (329 kilometre). 

Öte yandan Karayolları Genel Müdürlüğü, ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının ise 2023 yılına kadar yüzde 80 azaltılmasını hedefliyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.