1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ova için kârlı alternatif
Ova için kârlı alternatif

Ova için kârlı alternatif

11 ay seracılığın yapılabileceği Konya Ovası’nda bir çok üründe yüzde 500’e varan verim artışı sağlanabilir

A+A-

 İlyas Şen’in haberi

Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi Yüksek Ziraat Mühendisi Nuran Uysal, Konya’da seracılığın her geçen yıl arttığını ve seracılıktan daha fazla gelir elde edildiğini belirtti. Bahar aylarında Konya seracılığının sebze açığını kapattığını da sözlerine ekleyen Uysal, “Antalya’da kış seracılığı yapılıyor. Bu seralarda sebze üretiliyor ve bahar aylarında üretilemiyor. Konya Antalya’nın bu açığını kapatıyor. Konya’da yaz seracılığı yapılıyor ve erken turfanda, geç turfanda üzerine kurulu bir sistem var. Bu durumda tarla ürünlerinden 1 ay erken çıkıyor ve 1-2 ay sezonu geç kapatıyor. Üreticiler 1 sezonda 3 ürün elde edebiliyor. Bu Konya için büyük bir avantajdır. Çünkü erken dönemde ve geç dönemde ürünler para kazandırıyor. Seralar aynı zamanda tarla bitkileriyle yarışacak durumda. Örneğin açık alanda salatalık 1 dekarda 5-8 ton verirken aynı ürünü seraya ekerseniz 1 dekardan 40 ton ürün alırsınız” dedi.

Ürünler sağlığı tehdit etmiyor

Seradaki ürünlerin daha sağlıklı ve düzgün yetiştiğinin altını çizen Uysal, “Konya’daki seracılar çok bilinçliler. Yeni dönem ilaçları kullanıyorlar. Hatta çoğu yarı organik ilaçlar kullanır. Bu yüzden seralardaki ürünlerden çok nadir kalıntı çıkar. Sağlığı tehdit eden unsurlar sera ürünlerinde bulunmaz. Döllenme için hormon kullanmıyoruz. Her serada arı kovanları var ve doğal yollarla döllenme sağlanıyor. Hastalık ve zararlar kolayca kontrol edilebilir. Bu yüzden tüketiciler gönül rahatlığıyla sera ürünlerini tüketebilir. Konya’da toplam 600 dekar sera alanı ve 70-80 civarında sera kullanıcısı var. Önümüzdeki yıllarda seracılık şekil değiştirecek ve daha yaygın hale gelecek. Su tüketiminde de tasarruf sağlıyor. Çünkü seralarda damlama sistemi kullanılıyor” diye konuştu.

İyi tarım uygulaması başlayacak

 

Konya seracılığında 2015’te iyi tarım uygulamasına geçileceğini vurgulayan Uysal, “Organik tarım olduğu gibi birde iyi tarım uygulaması vardır. İyi tarım uygulaması sertifikalı bir sistemdir. İyi tarım üretilen ürünlerin kontrollü bir şekilde üretilmesi, ilaç kalıntı analizinden geçirildikten sonra piyasaya sürülmesi demektir. Konya’daki seraların yüzde 80’i 2015 yılı içinde Örtü Altı Üreticiler Birliği’nden iyi tarım ürün sertifikası alacaklar. Böylece bu ürünler marketlerde ve pazarlarda iyi tarım ürünleri logosuyla yerini alacak. Ayrıca bu ürünlerin üstünde üreticilerin adı ve sertifika numarası olacak. Bu sertifika numarası Tarım Müdürlüğü’nün sitesinde yayınlanacak ve böylece ürünün gerçekten sertifikalı ürün olup olmadığını vatandaşlar öğrenebilecek” ifadelerini kullandı.

sera-(4).jpg

sera-(8).jpg

sera-(5).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.