1. YAZARLAR

  2. Erkant UYSAL

  3. Oy Uğruna Hava Kirliliği
Erkant UYSAL

Erkant UYSAL

İyi Seyirler
Yazarın Tüm Yazıları >

Oy Uğruna Hava Kirliliği

A+A-

Hava kirliliğinin anne karnında bebek ölümlerine neden olduğu biliniyor. Soba zehirlenmelerini saymazsak, kirli havanın en çarpıcı sonucu solunum yollarına bağlı hastalıkların artması. Dolayısıyla kirli hava ömür kısaltıyor. Yani sigaradan farksız.

Ve ülkemde, hava kirliliğinin en yoğun olduğu illerin başında Konya geliyor. Doğalgaz gelse de, yaygınlaşsa da sonuç değişmiyor. Valisinden belediye başkanına kadar tüm üst düzey yöneticiler Konya’nın hava kirliliğini çözüm bulmaya çalışıyor. Ama nafile.

İki yüzlü politikalara bağlıyorum yaşananları. Doğalgaz kullanımını artırmak için Gaznet reklamı yapan belediye başkanları görüyoruz. Aynı başkanları yoksullara kömür dağıtırken izliyoruz sonra. Başımıza gelenler, yöneticilerin çevre bilincinin az olması kadar, hükümetin politikalarını sorgusuz uygulamak zorunda kalmalarının sonucudur. Çünkü kömürü hükümet gönderiyor. Bizim kaymakamlıklar ve belediye başkanları da o kömürü dağıtıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in önceki günkü açıklamaları dikkat çekici. Akyürek, yoksullara dağıtılacak kömürün Çevre Bakanlığı kriterlerine göre 5 bin 500 kaloriden az olmaması gerektiğini anımsatıyor ve Konya’da eldeki kömürlerin bu standartta olmadığını söylüyor. Başkan, Konya’da fakirlere kömür dağıtımının durdurulduğunu, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’ndan daha kaliteli kömür isteyeceklerini dile getiriyor.

Şimdi anlıyoruz senelerdir Konya’nın hava kirliliğinin niye önlenemediğini. Yoksula her kış, kalorisi az, kül oranı ve partikül maddesi yüksek kömürler dağıttılar. Yıllardır ama yıllardır, doğalgaz gelse de, belediyelerin çevre faaliyetleri artsa da, fakirin seçimlerdeki oyu uğruna bunu yaptılar. Keşke, başka gerekçeleri olsaydı. Kapıların önüne üzerinde ‘satılamaz’ yazılı kömür torbaları bıraktılar. Bu da Konyalı garibanın ‘yoksulluk’ işareti oldu. Madem güzellik yapacaksınız, yoksula doğalgaz bağlatıp faturasını ödeyin.

4 yıl önce konuştuğumuz kömürcüler sattıkları kömürlerin her zaman denetlendiğini ve belediyelerin bu konuda düşük kalorili kömür satmalarına izin vermediklerini söylüyorlardı. İnsan sağlığı açısından satılması yasak olan kömürler, garibanlara ücretsiz dağıtıldı.

Konya’da 35-40 bin aileye kömür dağıtılıyor. Şimdi sormayalım mı? Kaç yıldır kalitesiz kömür dağıtıyorsunuz? Kaç bin ton standart dışı kömürü yoksula verdiniz? Bu kömürleri dağıtarak, tüm Konyalıların sağlığını hiçe saydığınızı düşünmediniz mi?

Mevsim kış ve hava siyaset kadar kirli.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.