1. HABERLER

  2. KONYANINSESİ

  3. "Oyunumu Kodluyorum" Yarışması Ödül Töreni
"Oyunumu Kodluyorum" Yarışması Ödül Töreni

"Oyunumu Kodluyorum" Yarışması Ödül Töreni

Ankara Valisi Topaca:- "Bu oyunlarla ilgili birçok sorunu ben de yaşıyorum. Oyunlar, hep yabancı, yerli oyun yok. Bunların kodlarını ve yazılımını bizim insanımız yaparsa daha başarılı oluruz ve daha faydalı sonuçlar elde ederiz. Geçmişte yaşadığımız sıkı

A+A-

ANKARA (AA) - Ankara Valisi Ercan Topaca, yerli bilgisayar oyunlarının bulunmadığını belirterek, "Bunların kodlarını ve yazılımını bizim insanımız yaparsa daha başarılı oluruz ve daha faydalı sonuçlar elde ederiz." dedi.

Ankara Valiliği himayesinde Altındağ Cebeci Ortaokulu'nun idareci, öğretmen ve uzmanlarının koordinesinde Türkiye geneli düzenlenen "Oyunumu Kodluyorum" yarışması ödül töreni, Ankara'daki bir otelde düzenlendi.

Vali Topaca, törende yaptığı konuşmada, yarışmaya katılarak dereceye giren çocukları ve onları yetiştiren öğretmenleri ayrı ayrı tebrik ederek şunları söyledi:

"Müdürümüz Murat Bey 'Oyunumu Kodluyorum' adlı yarışmasından bahsedince, benim de çocuklarım var. Bu oyunlarla ilgili birçok sorunu ben de yaşıyorum. Oyunlar hep yabancı, yerli oyun yok. Bunların kodlarını ve yazılımını bizim insanımız yaparsa daha başarılı oluruz ve daha faydalı sonuçlar elde ederiz. Geçmişte yaşadığımız sıkıntıları bugün de yaşamayalım diye bu konuya canı gönülden destek verdim."

Sergilenen oyunlara baktıklarında çocukların bunları çok rahat yapabildiklerini gördüklerini dile getiren Topaca, "Ortaokul üçüncü sınıf bir öğrencimiz kodlamayı yapıyor, sistemini kuruyor ve bilgisayarda bunun gösterisini yapıyor ya da hazırladığı robotu kendi kumanda etmek suretiyle teknolojiyi en iyi şekilde kullanabileceğini gösteriyor. Bunları toplayan, tasarlayan ve hazırlayan bu yavrularımız çok daha ilerisini yapabilecektir. Bu yarışmanın asıl amacı da onları teşvik etmek, ülkemizin ve devletimizin ihtiyaç duyduğu teknolojiyi kendi insanımızın hazırlamasını sağlamak." diye konuştu.

Ülke birliğine, bütünlüğüne kastetmiş olanlara karşı başlatılan harekatı devam ettirebilmek için teknolojiye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Topaca, şöyle devam etti:

"Kullandığımız her bir top mermisi, kullandığımız her kurşun, kullandığımız her bir İHA ve SİHA dediğimiz araçlar, uçaklar, tanklar ve kullandığımız diğer araçlar bu teknolojiyle yapılıyor. Başarıyı onunla yakalıyoruz. Birçok ülke bizim gelişmemizi istemiyor. Bunun için istediğimiz teknolojik araç gereçleri vermiyor. Birinci Dünya Savaşı'nda da aynı şeyleri yaşadık, bugün de yaşıyoruz. Ülkemizin birliğine, bütünlüğüne, topraklarımıza kötü niyetle bakan, bizimle oynamaya çalışanlara bu ülke gerekli dersi nasıl Zeytin Dalı Harekatı ile verdiysek çocuklarımızın yaptığı bu teknolojiyle de aynı şekilde vermeye devam edeceğiz."

Törende söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı da günümüzde çocukların dijital ortamda doğduklarını, henüz 2-3 yaşlarında cep telefonları ve tabletlerle tanıştıklarını belirterek, "Büyüklerin biraz da rahatsız olduğu, çok fazla dijital oyunlar oynadıkları için derslerini ihmal ettiklerini düşündükleri, teknolojiyi hayatlarının bir yerinde vazgeçilmez şekilde kullanmak durumunda kalıyorlar. Şimdi bu yarışmanın temelini oluşturan en önemli kısmı da burası. Biz hazır oyunları kullanan öğrencileri değil, bu oyunların yazılımlarını yapan bir gençliği destekleme amaçlı bu yarışmayı düzenledik." dedi.

Konuşmaların ardından Topaca, dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi ve hatıra fotoğrafı çekildi.

Kaynak: AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.