1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Özel Ekonomi Bölgesi Konya’ya şart
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Özel Ekonomi Bölgesi Konya’ya şart

A+A-

Son günlerde ülkemizde Özel Ekonomi Bölgeleri oluşturulması için çalışmalar yapılıyor.

Ülkemizin farklı bölgelerinde oluşturulması planlanan Özel Ekonomi Bölgelerinden birisi de neden Konya olmasın?

Konya’nın bundan önceki teşviklerde yer almaması Özel Ekonomi Bölgesinin şehrimize kurulmasıyla sanırım telafi edilir.

Çünkü ekonomi bölgelerinde firmalara çok özel teşvikler uygulanıyor.

Şehrimizin sanayi potansiyeli ve üretim çeşitliliği ve ticari konumu itibariyle Özel Ekonomi Bölgesi kurulması noktasında eksiği olmadığı gibi fazlası da var.

Şehrimizdeki odalardan ve kamuoyundan haklı olarak Özel Ekonomi Bölgelerinden birisinin de Konya’da kurulması noktasında talepler artmaktadır. Umarız hükümet Konya’nın bu isteğini olumlu karşılar ve Konya için önem taşıyan Özel Ekonomi Bölgesinin kurulmasına onay verir.

Gelin birazda bu konuda kimler ne söyledi onlara bakalım!

Geçen hafta sonu MÜSİAD Konya şubesinin 19. olağan genel kuruluna katılan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın konuşmasından iki bölümü sizlere aktarmadan geçemeyeceğim: “2010 yılında ülkemize ithal edilen cep telefonu sayısı 13 milyondu. 2011 yılında ise bu rakam 15 milyona çıktı. Bu telefonlara harcadığımız para ise 21 milyar dolar. Bunu yapmaya devam mı edeceğiz, yoksa bu ürünleri kendimiz yapıp ihraç mı edeceğiz? Eğer 25 bin dolarlık kişi başına düşen gelire ulaşmak istiyorsak mutlaka teknolojiye önem vermemiz ve yüksek katma değerli üretime girmemiz gerek" derken, Türkiye’nin yüksek katma değerli üretime yönelmesiyle birlikte bunun ulusal bir hedef olması gerektiğini işaret ediyor.

Yine Özel Ekonomi Bölgesi hakkında ki konuşmasında da, Kuzey Kore’de uygulanan Özel Ekonomi Bölgesi sayesinde Kuzey Kore’nin ihracatını 1 trilyon dolara ulaştırdığını ve dünyanın sayılı ülkelerinden birisi haline geldiğini ifade ediyor. 

KTO Başkanı Selçuk Öztürk de Konya’da Özel Ekonomi Bölgesi kurulmasını haklı olarak talep ederken, hiçbir eksiğinin olmadığına da dikkat çekiyor.

Öyle ise, bu konuda Konyalılar olarak bizlere de düşen görevlerde var.

Nedir derseniz? Özel Ekonomi Bölgelerinden birisinin de Konya’ya kurulması talebimizi kamuoyunda sürekli tutalım ve bu talebimizde ısrarcı olalım. Milletvekilinden, mülki ve yerel idarecilerimize, sanayicisinden ticaret erbabına kadar ısrarcı olmayı sürdürelim.

Konya’da da Özel Ekonomi Bölgesi neden kurulmasın?

Bizim hakkımız değil mi? Ne dersiniz? 

  

&&&

 

Sabancı’dan Açıklama

Geçen haftaki köşe yazımla ilgili DiaSA’dan bir hatırlatma geldi. Onu sizlerle paylaşıyorum:

“Sayın Duran Çölcü… Konya'nın Sesi Gazetesi'nde 26 Ocak 2012 tarihinde yayınlanan ‘Fransız Mallarını Boykot mu Edelim?’ başlıklı haberde süpermarket kategorisinde Dia Endi isminin kullanılmış olduğunu gördük.  DiaSA, Türkiye'de Aralık 1999'da hizmet vermeye başlayan İspanyol kökenli indirim süpermarketi DIA ile Türk Sabancı'nın 2000 yılındaki ortaklığıyla kurulmuştur. DiaSA, İspanyol ve Türk ortaklığıyla tüm Türkiye’de hizmet vermektedir. Endi, 2006 yılında İspanyol indirim marketleri zinciri DIA ve Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından Sabancı Holding ortaklığıyla Türkiye'de hizmet veren DiaSA indirim marketlerinin çatısı altına geçmiştir. O tarihten sonra DiaSA, Endi markasını kendi içinde eritmiştir.”

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.