1. YAZARLAR

  2. Ahmet Gedikkaya

  3. ÖZEL HASTANELERDE AVUÇ İÇİ TARAMA BAŞARISIZLIĞI
Ahmet Gedikkaya

Ahmet Gedikkaya

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖZEL HASTANELERDE AVUÇ İÇİ TARAMA BAŞARISIZLIĞI

A+A-

Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi' olarak bilinen avuç içi tarama sistemi  1 aralık 2013 tarihi itibariyle özel hastanelerde zorunlu hale geldi. Bu uygulamaya göre avuç içi taramasından geçmeyen hastalar özel hastanelerde muayene olamayacaklardı. 

-Özel hastanelerde uygulanmaya başlanan sistemde, vatandaşların avuç içi damar iziyle TC kimlik numarasıyla eşleştirme  yapılması anlamına geliyor. Biyometrik kimlik doğrulama sisteminden 12 yaşın altındakiler, damar izi alınamayacak olanlar, parmak ve avuç içi bütünlüğü bozulmuş olanlar 70 yaş üstü yaşlılar muaf  tutulacaktı.

-Bu sistem uygulamaya ilk olarak özel hastanelerde  konulmuştur.Özel hastane vezneleri önünde bekleyen hasta sayısı artmış, sisteme geçiş özel hastanelerde muayene olmak  isteyen hastaların yığılmalarına sebep olmuştur.Uygulama aylar süren personel eğitimleri ve hastaların beklemeleri sonucu rayına oturmuş özel hastanelerin giriş veznelerinde prosedür haline gelmiştir.

-Danıştay, Sağlık Bakanlığı'nın 2013 yılında başlattığı Biyometrik Kimlik Doğrulama sistemi için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ise 8 Kasım 2014 tarihinde resmi sitesinden yayınladığı duyuru ile özel hastanelerin bu cihazları kullanmasına gerek kalmadığını duyuruldu.

-Uygulamanın son bulması ile hastanelerin milyonlarca dolar ödeyerek satın aldığı cihazlar kullanılmamak üzere depolara kaldırıldı. Özel hastanelerin, milyonlarca dolar ödeyerek satın aldığı Biyometrik Kimlik Doğrulama Avuç içi damar okuma cihazları özel hastanelerin maliyet kaybına ve milli israfa neden olmuştur.

-Konya’da ortalama 50 adet özel  sağlık kuruluşu olduğunu düşünürsek  her sağlık kuruluşunda 8 avuç  içi damar okuma cihazı olduğu varsayılırsa bir cihazın bedeli 4000 TL dir, Konya’da toplam 400 cihaz olduğu düşünülürse   400 cihazın bedeli olan   1.600.000 TL yani eski para ile 1.6 trilyon TL civarında bir rakam ortaya çıkmaktadır. Bu rakam ülkemiz ekonomisine ciddi bir kayıp olarak yazılmalıdır.

-Sonuç olarak diyebiliriz ki,SGK’nin Özel hastanelerde uygulamaya başlattığı avuç  içi tarama projesi başarısızlıkla sonuçlanmıştır.Projenin sonunda SGK yetkililerinin açıklaması ise uygulamaya gerek kalmadı  denilerek açıklama yapacak neden ve sebep ilişkisi bile kurulamamıştır.

- Pilot bölge ve pilot hastane seçilmeden denemesi yapılmadan tüm özel hastanelerde uygulanma zorunluluğu getirilen sistem sadece Konya’da bulunan özel hastanelerin kasalarından çıkan 696.000 dolara sebep olmuştur. Bu maliyet ise yine vatandaşımıza muayenler de farkların artırılması gibi uygulama olarak geri dönmüştür.Yani maalesef bu devasal paralar yine vatandaşın cebine yansıtılmıştır.

-.Bu uygulamada kim karlı  oldu sizce sadece cihazı satan firma. Peki bu tür uygulamalar uygulamaya konulmadan önce tüm faktörler incelenmeli, yasal yaptırımlarda dikkate alındıktan sonra pilot bölgeler seçilerek devlet kuruluşlarında örnek uygulamaların yapılması gerekmeli değil mi? Boşa harcanan her türk lirası ekonomimizi  bir adım geriye götürmüyor  mu?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.