1. HABERLER

  2. ‘Özel’de 25 milyon lira zarar
‘Özel’de 25 milyon lira zarar

‘Özel’de 25 milyon lira zarar

Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi 1 Aralık 2013 tarihinde özel hastanelerde zorunlu hale geldi. Uygulamanın iptali nedeniyle özel hastaneler cihazı boşa almış oldu

A+A-

İlyas Şen’in haberi

 

Özel hastanelerde zorunlu hale getirilen Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi olarak bilinen avuç içi tarama uygulaması Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı ile sona erdi. Sistemin kalkması Konya’daki hastanelerin 300 bin TL, Türkiye’deki hastanelerin ise 25 milyon TL zararına oldu. Türkiye Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkan Yardımcısı ve Konya Özel Akademi Hastanesi Başhekimi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Esat Mehmet Arslan, Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin Danıştay tarafından vatandaşların kişisel verilerin korunması ve temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması ilkelerine dayanarak yürütmeyi durdurma kararı aldığını belirtti.

 

15 milyon veri toplandı

 

Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin kişisel haklara saldırı olmadığını ifade eden Arslan, “Vatandaşların hastalıklarıyla ilgili veriler SGK’da mevcut durumda. SGK’dan bu bilgilere istenirse ulaşılabilir. Parmak izinden her zaman ve her yerden kolayca ulaşılabilir ama damar izinden sadece hastaneye gelen kişinin o kişi mi diye kontrol edilir. Kişi hakkında hiçbir veriye ulaşılamaz. Bu yüzden Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin kişi haklarına aykırı bir durumu söz konusu değildir. Yaklaşık 1 yılda 15 milyon veri toplanmış durumda. Sistemin temel amacı tasarruf sağlamak ve bir kişinin başka biri yerine muayene olmasını engellemekti. Bu yüzden sistemin devam etmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

‘Endişelerimiz vardı’

SGK’ya sistemin uygulanışı için itirazlarının olduğunu belirten Arslan, “Biz bu sistemin olmasını istiyorduk ama uygulamada bazı çekincelerimiz vardı. Çekincelerimizden biri cihazların fiyatının 2 bin dolar civarında olmasıydı. SGK bize cihazlardan en az yüzde 20 tasarruf sağlanacağını ve bu tasarrufu fiyat olarak yansıtacağız dedi. Ama yaklaşık 14 ay bu sistem uygulanmasına karşın fiyat artışı olmadı. Bu konuda mağdur olduk. Diğer itirazımız üretici firmanın tek olmasıydı. Tek firmanın olması hem cihazların pahalı olmasına neden oluyordu hem de bu firmayla bir anlaşma mı var diye yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiği için bir itirazımız oldu” ifadelerini kullandı.

manset-(2).jpg

ozel-(9).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.