1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Özellikli Sporcu ve Eğitim Anlayışı
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Özellikli Sporcu ve Eğitim Anlayışı

A+A-

Avrupa’nın önde gelen kulüplerinde dikkat çeken konu sporcuya ne verdiğinin önemidir. Yapılan çalışmaların sonucu ise oynadıkları müsabakalarda almış oldukları sonuçlar kendi liglerinde ve Avrupa arenasında söz sahibi olup başarılı olmaları ile dikkat çektikleri gibi her zamanda kendilerinden söz ettiriyor olmaları.

Doğru yapılanmayı yaparsak, doğruyu aşılarsak, sürekli maç yaptırırsak gelişime açık olan çocuklar için iyi birer çalışma örneği olur. Yapılması gereken gelişime açık olan sporcuları tespit etmek, tespit ettikten sonra onları çalışmalara adapte edip yaptıkları işi benimsetip, sevdirmek, zira altyapılarda sporcuya verilen eğitim eksiksiz ve doğru olmalıdır.

Küçük yaş guruplarında sporcuları geleceğe hazırlamak için belli bir yaş aralığında bireysel oyun mantığıyla çalışmalar yaptırmak doğrunun başlangıcı olur.  Eğitim veren kişi/kişiler olarak kendimizi kandırmayalım ve başkalarını da kandırmayalım. Daha cesur kararlar alıp doğruyu ve yanlışı ayırt etmeliyiz.

Biliyoruz ki futbol görsel bir şovdur. Bu şovu güzelleştiren yetenekli gördüğümüz oyunculardır. Kimi doğuştan gelen yetenek, kimi ise algılama yeteneği güçlü olup, almış olduğu eğitimle bunu iyi kullanan oyunculardır. Görsel şov olan futbolda aklımızdan şunu çıkarmamalıyız, yapılanma olarak bir şey yapılıyorsa doğru kişiyi tercih etmeliyiz. Sporcuda nasılsa doğuştan gelen bir yetenek var diye biz bunu bu şekilde düşünmemeliyiz, özellikli oyuncu kriterine sokmamalıyız. Sporcular fiziksel özelliklerini kullanarak yaptıkları antrenman programını beceriye dönüştürürlerse yetenek sahibi olma yolunda ilerleme kaydederler ve hedefte olurlar.

Sporcularda yetiler herkes de bir değildir farklı yetilere sahiplerdir. Sporcular bu yetileri performansa dayalı çalışarak yeteneğe, yetenekle birlikte ise beceri kavramına sokabiliriz. Sporda sporcuda özellik diye bir şey yoktur. Özelliğin olduğu yer takımsal oyun anlayışına yatkınlığı var ise olur, bireysellikte sporcunun kısa mesafe sprint durumuna bakılır.

Öğrenmeye istekli olan sporcu çalışarak bu özelliğe sahip olabilir. Buda sporcunun kendisine avantaj olarak döner. Bunun için yapılması gereken düzenli bir şekilde çalışmak, çok çalışmak, çalışarak neleri kazanacağı bilmek. Çünkü başarılı olmuş ve hedefe gitmiş kişiler hep böyle yapmışlardır. Doğarken herkes eşit doğar başarılı veya yetenekli doğmaz, zaman sürecinde yeti özelliklerine ayrılırlar. Futbolculukta böyle, futbolcu doğulmaz, futbolcu olunur. Gelişime açık olan çocuklar gelişim evrelerini doğru bilinçli, sistemli olarak çalışarak yaparsa futbolcu olmak içten bile değildir. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.