1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Özerdem’den adil paylaşım vurgusu
Özerdem’den adil  paylaşım vurgusu

Özerdem’den adil paylaşım vurgusu

Özerdem’den adil paylaşım vurgusu

A+A-

Devletin asıl görevinin vatandaşın mutluluğunu ve huzurunu sağlamak olduğunu aktaran Yeniden Refah Partisi Konya İl Başkanı Mustafa Özerdem, “Her anlamda bir adaletsizlik var. Adalet olmayan bir yerde de huzur ve mutluluk olmaz” dedi.

 

Mehmet Günnar

Yeniden Refah Partisi Konya İl Başkanı Mustafa Özerdem, 23 Kasım 2018’de kurulan partileri hakkında bilgiler vererek, Konya ve Türkiye’deki gelişmeleri gazetemize değerlendirdi.

Yeni kurulmuş bir parti olmalarına rağmen sağlam bir temele ve geçmişe sahip olduklarını aktaran Özerdem, “1969 yılında merhum Necmettin Erbakan’ın Konya’dan başlamış olduğu bu dava aynı bilinç ve inançla devam etmekte. Yeniden Refah Partisi olarak temelimiz milli ve yerli olunması. Biz sadece otobanlar, oto yollar yapmak için değil,  o otobanlarda kendi üretimimiz olan araçlarda gezilmesini sağlamak ve ihraç etmek istiyoruz. Biz tüketen değil, üreten olmak istiyoruz. Fabrikalar yapan fabrikalar yapacağız. Bizim söylediklerimiz de hükümetin de söylediği hizmet gibi görünebilir. Ama bizimki kalıcı bir hizmet, diğeri ise dışarıya bağımlı bir hizmet. Bizim dış politikada da şahsiyetli bir politika yapabilmemiz için şahsiyetli bir toplumsal düzen kurabilmemiz içi,n önce adil bir paylaşım sonrada ekonomik bağımsızlık kazanmamız lazım” dedi.

Tarım bitiyor

Kendi kendine yetebilen ülke durumundan çıkıldığını da söyleyen Özerdem, “Yeni düzenlemelerle Toprak Mahsulleri Ofisi artık bir ithalatçı gibi 0 gümrükle çalışacak. Tarım her anlamda bitiyor. Çiftçinin üzerindeki yük her geçen gün artıyor. 2003 yılında 1 litre mazot için 2.5 kilo buğday satmak yeterliydi. 2019’da bu rakam 5 kiloya çıktı. Çiftçi artık çalışmaya üretmeye küstü. Türkiye’de tarımda kullanılan arazilerin yüzde 20’si artık ekilmiyor. Çiftçi emeğinin karşılığını alamıyor. Çiftçi mutlaka üretime teşvik edilmeli. Geçici, günü kurtaran çözümlerden artık uzak durulmalı. Çözüm ithalatta değil, üretimde. Gümrüksüz ithalat mevzusu 2 kişiyi zengin ediyor. Biri ihracatçı olan ülke, ikincisi de aracılar. Devletin desteklemiş olduğu takdirlik projelerde var ama denetimden tamamen uzak durumda. Madem bir destek projesi, bu destekler doğru kişilere verilsin. Çiftçi kalkınmalı, yükü hafiflemeli ki üretim artsın. Şehre göçler artmasın. Çiftçilere yakıt, buzağı ve gübre desteği yapılıyor. Ne kadar yer ekiyorsan ona göre çiftçinin hesabına para yatıyor. Paralar amacı dışında kullanılıyor. Biz nakit para yerine gübreyse gübre,  mazotsa mazot verilmesi taraftarıyız” diye konuştu.

Adil paylaşım yok

Ülke adil bir paylaşımın olmadığını dile getirenÖzerdem, “Her kesim tarafından tanınan bir gayrimenkul şirketi iflasını açıklayacakken devlet tarafından desteklenerek iflastan kurtarıldı. Bu şirketin sahibi lüks yaşantısı ve lüks araçlarıyla tanınan bir isim. Milyarlarca liralardan bahsediyoruz. Vatandaşta 3 gün elektriğini geciktirse elektriği kesiliyor. Vergisini ödeyemeyenin hesaplarına el konuluyor. Asıl yatırımı ve desteği hak eden vatandaşın kendisidir. KOBİ’lere, emekçilere destek verilmeli. Asıl piyasayı vatandaş hareketlendirir. Türkiye’de yüzde 20’lik en zengin kesim gelirin yüzde 47’sini alıyor. En fakir kesim ise yüzde 20’lik kesimden 6.3 pay alıyor. Necip Fazıl’ın ‘1 kişiye 9 ekmek, 9 kişiye bir ekmek’ diye bir sözü var. Şimdi bu aranı bile bulmak zor. Adil bir paylaşım dengesini kaçırdık. Öyle bir hale geldik ki vatandaşın aracının içindeki sigarasına karışılıyor. İnsanlar önceden büyüklerinden saklı sigara içiyordu. Şimdi devletten saklı içiyor. Elbette sigara kötü bir şey ama toplumun siyasi ayrımcılık, başkalarına fazladan imkan sağlamak, ihaleleri yüksek fiyatlardan gösterip istedikleri firmalara vermek. Görev verilirken liyakat aranmaması gibi daha kötü alışkanlıkları var” ifadelerini kullandı.

Devlet tasarruf etmeli

Hükümetin asıl görevinin vatandaşın mutluluğunu ve huzurunu sağlamak olduğunu ifade eden Özerdem sözlerini şu şekilde bitirdi: “Devlet sadece kendi kazancını artırmayı düşünmemeli. Devlet vatandaşın tasarruf etmesini istiyor. Kendisi bu konuda hiçbir çaba göstermiyor. Vatandaşın enflasyonu, devletin enflasyonundan farklı gidiyor. Devlet yüzde 8.5 enflasyon açıklıyor. Vergilerini yüzde 22.58 artırıyor. Her anlamda bir adaletsizlik var. Adalet olmayan bir yerde de huzur ve mutluluk olmaz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.