1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. ÖZTÜRK KRİZ SÖYLENTİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ
ÖZTÜRK KRİZ SÖYLENTİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

ÖZTÜRK KRİZ SÖYLENTİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye'nin istikrarlı para politikasının krizle mücadelede önemli bir etken olduğunu, fakat bugünkü cari açık ...

A+A-

 

 Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye'nin istikrarlı para politikasının krizle mücadelede önemli bir etken olduğunu, fakat bugünkü cari açık riskini tek başına gidermeye yeterli olmadığını bildirdi. 
     Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde dünyada baş gösteren krizin Türkiye'yi de içine alacağına yönelik söylentilerin arttığını bu konuda farklı görüşlerin ortaya atıldığını belirtti. 
     AB ülkelerinin ardından ABD'nin de yeni bir kriz dalgası yaşayacağı endişelerinin, Türkiye'de de yeni bir kriz söylentilerini ortaya çıkardığını ifade eden Öztürk, şunları kaydetti: 
     ''Bu durumu tetikleyen en büyük etkeni cari açık oluşturmaktadır. Bu dönemde ortaya atılan, cari açığın faiz artırımıyla kapanabileceği gibi ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Bu görüş reel sektöre büyük zarar verecektir. Özel sektörün üretime devam etmesinin önündeki en büyük engel faiz artırımı olur. Ülkemizin istikrarlı para politikası krizle mücadelede önemli bir etkendir, fakat bugünkü cari açık riskini tek başına gidermeye yeterli değildir. Cari açığın düşürülmesi için ithalat-ihracat dengesinin sağlanması gerekli.''
     Öztürk, bu dönemde üretime dayalı ihracatın hayati önem taşıdığını vurgulayarak, cari açık ile büyüme arasındaki ilişkiyi değiştirecek, ihracat ve ithalat arasındaki büyük farkı giderecek tek yolun üretime devam etmek olduğunu bildirdi. 
     Üretimin ihracata dayalı olmasının büyük önem taşıdığını belirten Öztürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
     ''Üretime devam eden Türkiye, hem cari açık sorununu ortadan kaldıracaktır hem de diğer büyük sorun olan işsizliğe de çözüm olacaktır. Türkiye'nin dünyada devam eden krize karşı alacağı tedbirler, reel sektör temsilcilerinin görüşleri doğrultusunda olmalı. Ülkemiz bu dönemde dünyada baş gösteren krize karşı daha dirençli haldedir. Özellikle bu dönemde büyümeyi sürdürebilirsek gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz. Reel sektör temsilcileri birlik içerisinde sorunları iyi teşhis etmeli ve tedbirler alınmalıdır.'' 
     Öztürk, Türkiye'nin faiz ve ithalat lobilerinden etkilenmeden istikrar içerisinde yoluna devam etmesini arzu ettiklerini belirtti. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.