İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Para Derdi

A+A-

Kendi para birimimizin diğer para birimleri karşısında yıllardır zayıfladığı, eriyip gittiği görülmektedir. Bunun sebebi faizlerin yüksek olması mı yoksa enflasyon oranının yüksek olması mı bir türlü doğru yanıt bulunamadı. Faiz sebep enflasyon sonuç diyenler de var enflasyon sebep faiz sonuç diyenlerde, peki doğru olan hangi görüş? Türk lirasının kurtuluşuna ilaç nerede? Türk lirası kaybettiği ihtişamı nasıl kazanacak?

***

Gelişmekte olan ülkelerde enflasyon oranının yüksek olması, faizlerin kısa süreli yükseltilerek ülkeye yabancı sermaye getirmek suretiyle önlenmek istenir. Peki, bizim ülkemizde bu neden faydalı olmuyor? Faizlerin yükseltilmesine rağmen enflasyonun ateşi bir türlü düşürülemiyor. Faiz yükseltilmesine rağmen yabancı sermaye ülkemizi mi tercih etmiyor, yoksa gelen yabancı sermaye olmadık yerlerde kaybolup gidiyor mu? Ülkemize yıllar öncesinde faizler ile çekilen yabancı sermaye üretim için ayrılan fonlara aktarılıp değer kazandırılmak yerine betonlaşma için ayrılan fonlara aktarılarak gelen yabancı sermaye için hem anapara hem de faiz borcu olarak eksi hanemize yazıldı. Dış borçlanmaları verimli şekilde kullanamamamız bize daha büyük dış borçlara, onları da ödeyememe sonucu daha büyük borçların altına girmemize sebep oldu.

***

Yıllardır iktidara sahip olan parti bizim bugün yaşadığımız Türk Lirası’nın değer kaybetmesi olayını irdeleyip tedaviye kavuşturması için en fazla mesuliyet ve tecrübeye sahip partidir. Bunun sebebi iktidarı devraldığı tarihlerde ülke ekonomisi batmanın eşiğine gelmiş büyük bir ekonomik buhran içerisinde bu devleti büyük ekonomiler arasına sokabilmiştir. 2008 yılında dünya da yaşanan krizde bu iktidar krizin teğet geçmesini başarabilmişti. Ama aynı iktidar bu başarısını uzun yıllar koruyamamış ilerleyen yıllarda ekonomide hakimiyeti yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Her şey için geç değil dün çaresini bulabilen iktidar bugün de çaresini bulabilir, bunun için yeniden seçim beklemesine gerek yoktur. Halen iktidar kendi ellerindedir.

***

İktidar yaklaşık yirmi yıldır yürüttükleri politikaları masaya yatırmalı, nerede doğru nerede yanlış yaptıklarına bakmalılar. Yaptıkları yanlışlardan vazgeçip yaptıkları doğrulara geri dönmeliler. Belki böylelikle hakimiyetini kaybettikleri faiz-enflasyon çıkmazında bir sonuca ulaşabilirler. İktidara bir hatırlatma; büyümesini tamamlamış o büyük  devletler arasına girmek için ilk adımı eğitim ile atılmalı, tüm yatırımlar betona ve asfalta değil Türk gençliğine yapılmalı. Türk lirasının ve Türk insanının eski gücüne ulaştığı o ihtişamlı günlere dönme ümidiyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.