1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Paranın Değeri ve Bilgi
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Paranın Değeri ve Bilgi

A+A-

Geçen hafta Türk Lirasını değerli gösterme çabasındaki kişilerin, TL değer kaybedince düşmanı suçladığını ancak değeri düşen TL sayesinde ihracatın artmasını kendi başarıları gibi gösterdiğine değinmiştik. Bir de ihracatın artmasını sağlayan düşük TL’yi güçlendirme, güçlü gösterme çabasında olanların niyetine anlam verememiştik. Çünkü bir ülkenin parası siyaset söylemleri ile değer kazanmaz, uygulama ile değer kazanır demeye çalıştık. Yani üretimi artırmak, üretimde rekabet gücünü artırmak, eğitimde kalite ile teknolojiyi artırmak gibi icraatlar gerekir demeye çalıştık.

*

Dedik de ne kadar anlaşıldık. Zira insanımızın bir kısmı düşünmüyor, düşünmeyi sevmiyor. Düşünmek yerine komplo teorilerine kanmayı tercih ediyor. Düşünmesini gerektiren haberleri verene veya düşünmesini gerektiren bilgileri anlatmaya çalışanlara kızıyor. Bu yüzden işine gelen yalanlara kolayca kanarken, gerçeklerin toplumda yayılmasına engel olanların kalabalığı düşünmeye ve işin aslını anlamaya çalışanları bastırıyor.

*

Düşünme üşengeçliğinin bir diğer sonucu olarak da insanımız sevdiği kişiler hakkındaki gerçekleri görmezden gelirken, tanımadığı ya da kıskandığı ya da sevmediği kişiler hakkında çıkan iftiraya kolayca kanıveriyor. Ve hakikatin ortaya çıkmasını gerçeklerin anlaşılmasını engellediğini fark etmiyor. Düşünce üşengeçliğinden beslenen bir sürü yalan yanlış lakırdı ekonomimizin durumu ve paramızın değeri hakkında zihinleri bulandırıyor.

*

Birileri paranın değerini konuşmak istiyorsa, bence önce “para nedir?” sorusuna cevap arasın! 

*

Para bir ölçü aracı mıdır?

Para bir değişim aracı mıdır?

Para bir değer midir?

*

Paranın türleri de vardır! Nelerdir? Hakiki para ile hükmi para arasında nasıl bir fark vardır? Bir de rezerv para vardır! Bir paranın rezerv para olabilmesi için ne olması gerekir? Kullanmakta olduğumuz Türk Lirası hangi tür bir paradır?

*

Bu arada, para deyince ortaya çıkan faiz konusu da önemli. Para ile faiz ilişkisi nedir? Faiz ile riba arasında fark nedir? Paranı ne olduğunu bilmeden paranın değerini konuşmak boştur. Ve dahi paranın ne olduğunu bilmeden faiz konuşmak tehlikelidir.

*

Kur’an-ı Kerim’de açıkça haram olduğu söylenen ve yasaklanan “riba”Türkçe’ye niçin Arapça bir sözcük olan “faiz” ile çevrilmiştir. Anlamak gerekir. Anlamadan öğrenmek olmaz, kanmak olur! Öğrenirsen bilgin olur, kanarsan zannın olur. Zannın çoğu günahtır diyor Allah-ü Teala Kuran’da.

*

Bilgisiz Müslümanların kendi ekonomisi olmayacaktır, kendi finans sistemi de olmayacaktır ve hep başkalarını suçlayacaktır; bizi sömürüyorlar diye. Ancak suçlamak hiçbir soruna çözüm değildir. Bunu da anlamak gerekir. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.