1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Parti Değil Zihniyet Mühürlensin
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Parti Değil Zihniyet Mühürlensin

A+A-

Kapatılmak açılmak meseleleri bir türlü ardı arkası kesilmeden teklif ediliyor, kimi kabul ediliyor kimi reddediliyor. Kimi faydalı oluyor kimi zararlı. Mesela rüzgarlı bir havada arabanın camının kapatılması teklif ediliyor, kabul edilirse faydalı olacak, edilmezse arabanın içinde ki yolculara rüzgardan dolayı hastane yollarını tutturacaktır. Ya bu teklif güneşli sıcak bir havada olursa sonuçlar ne olacaktır? Bunları kestirmek akıl sahibi zatlara zor gelmeyecektir.

Ya günümüze gelene dek teklif edilen parti kapatılma olayları? Kabul edilip de fayda görülen ret edilince zarar bulunulan hangileridir? Bugün HDP kapatılsın diyenler dün kendi partilerinin kapatılmaması için terler döküyorlardı. Bu kapatılma teklifi karın ağrısı mı yoksa hakkaniyetli düşünce sonucu mu? Bu bahis konusu olan acayip parti, kapatılsın mı yoksa kapatılmasın mı?

Bu teklif yalnızca siyasal bir partinin kapatılması için değil teröre sırt dayayanların önünü kesecek şekilde yasaları düzenlemeliler ardından kapatılma teklifi söylemlerini ortaya atmalılar. Çünkü daha öncesinde kapatılan bir başka terör partisi yerini başkasına bıraktı. Alfabe de harf kalmayıncaya kadar parti kapatılıp açılmasının sonu gelmeyecektir, ta ki bu zihniyetin yeniden siyasete gelememesi için yasalar düzenlendikten sonra kapatılıncaya dek. Madem pek çoğunuz bu partinin terör sevicisi olduğunu, terör destekçisi olduğunu iddia ediyorsunuz bunun için bu tür faaliyetlerinin sonunun gelmesi için yeni anayasanızda birkaç satırda yer verin.

Bu partinin kapatılması rüzgarlı kış gününde aracın camının kapatılması teklifinden başkası değildir. Bu teklif yerinde ama geçtir, rüzgardan dolayı aracın için yeterince soğumuştur. Bu soğuk geçsin diye ikinci bir teklifi de biz yapıyoruz, aracın klimasını da açalım. Bu klima teklifi yeniden soğumaması içindir. Yani yeniden yapma niyetinde olduğunuz anayasa çağrısında bu meselede yer verilmesi elzemdir. Mademki ortak müzakerelerle yeni bir anayasa yapma hevesindesiniz müzakereler de bize vekil olan bir milletvekili de bu teklifle gelsin ki gerçekten millete vekil olsunlar.

Ellerinde masum kanı olanların sonu o kanda boğulmaktır. Geçmişi bir yad edelim kim kanlı elleri tuttuysa hatırlayalım. Kanlı ellerle tokalaşanlar ellerindeki kanlardan nasıl arınırlar kendileri oturup bir düşünsünler, kaç yeminli tövbe şehit ailelerinin yanan yüreğini serinletir bir tefekkür etsinler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.