1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Partili Cumhurbaşkanı
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Partili Cumhurbaşkanı

A+A-

Hayırlı mübarek olsun vatanımıza, milletimize, bölgemize ve de dünyamıza.

Yeni Türkiye’nin yeni sistemine ilk somut adım atıldı, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, AK Parti’ye yeniden katıldı. Partili bir Cumhurbaşkanımız oldu.

Cumhurbaşkanı Hükümetimiz de olacak. Devlet yönetimindeki iki başlılık, vesayet ve ayak bağları ortadan kalkacak.

*

Peki, “Partili Cumhurbaşkanı Hükümeti” uygulamasının, devletimizi “Parti Devletine” dönüştürmemesi için nasıl tedbirler alınacak? Bu hataya düşmüş komşularımız var, sonları da hiç hayırlı olmadı. Müslüman aynı delikten iki kere geçmezmiş, bizim temennimiz diğer Müslümanların geçtiği deliklerden de geçmemek.

*

Zira akıllı insan başkalarının tecrübesinden ders alan insandır. Her tecrübeyi kendisi yaşayarak öğrenen insan, ömrüne ne kadar tecrübe sığdıracaktır?

*

Hepimiz çocukluğumuzda, gençliğimizde yani hamlığımızda din adına, tarih adına yalan yanlış bazı bilgilere kapılmış olabiliriz. Bu bilgiler amacımızı, yönümüzü şaşırtmış olabilir. Sorun yanlışa düşmekten ziyade doğruya ulaşamamaktır.

*

Hamlığımızda kandığımız yalan yanlış bilgilerin ateşi insanı pişirir, ateşi fark edenler olgunlaşır ama fark edemeyenler yanmaya mahkûm olur… Yanan bazen bir kişi değil de onu takip eden tüm millet olabilir.

*

Çatışma ve ayrışma ortamlarında birilerinin doğruları diğerine göre yanlıştır. Düştüğü hatalar ile pişmeyi, olgunlaşmayı öğrenen insan “doğru” görünen bazı bilgileri de uğruna çatışmak için yeterli bulmayacaktır.

*

Birilerinin “tartışılabilir” doğruları için çatışmak yerine “doğruluğu tartışılmaz” olan hakikat için yaşamak gerektiğini anlar insan zamanla ve Allah’ın hakikatini kendi menfaatine hizmet eden sözleri doğru göstermek için eğip bükenlere karşı daha uyanık ve daha dikkatli olmayı öğrenir.

*

Sayın Cumhurbaşkanımızın “İslama’a hizmet eder görünen biri” tarafından, yanındaki onca danışmanına rağmen kandırıldığını anlamış olması çok önemlidir. Benzer şekilde tarih adına da hem de tüm millet olarak bir kandırılma içinde olduğumuzu anlamamız da çok önemlidir.

*

Bir millet geleceğini iyileştirmek için tartışmak yerine geçmişi için tartışıyorsa, bilin ki o tartışmanın arkasında bir ihanet vardır. Tarihi bilmeden geleceği kuramayız ama tarih üzerinde kavga ederek günü de kaybediyoruz.

*

Kavgayı bitirmenin yolu bilgidir; “tarih birilerinin anıları veya gazetede çıkan haberler değildir.” Anılarında birine korkak diyen kişinin nelerden korktuğunu bilmiyorsan, o kişinin anıları sana ne öğretebilir?

*

Haftaya Etiyopya’da, eski Habeşistan’da olacağım inşallah, bir mani çıkmazsa oradaki gözlemlerim ile devam edeceğim. Selametle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.