1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pasta büyüyor, yoksulluk bitmiyor
Pasta büyüyor, yoksulluk bitmiyor

Pasta büyüyor, yoksulluk bitmiyor

1 Mayıs İşçi Bayramı programında konuşan Türk-İş Konya İl Temsilcisi Vekili Behçet Şenbilir, sosyal adaletin giderek bozulduğunu ifade etti.

A+A-

1 Mayıs İşçi Bayramı programında konuşan Türk-İş Konya İl Temsilcisi Vekili Behçet Şenbilir, sosyal adaletin giderek bozulduğunu ifade ederek, “Pasta büyüyor ama geniş kesimlerin yoksulluğu bitmiyor. Üretilen zenginliğin adaletsiz bir şekilde paylaşılması tüm insanlığı tehdit ediyor” dedi.

 Mehmet Günnar

Türk-İş Konfederasyonu Konya Şubesi ve konfederasyona bağlı sendikalar 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle Anıt Meydanı’na çelenk koyarak basın açıklaması yaptılar.

1 Mayıs’ta gündemlerinin geçim sıkıntısı ve emek hakkına yapılan saldırılar olduğunu aktaran Türk-İş Konya İl Temsilcisi Vekili Behçet Şenbilir, “Artan sorunlarımızı dile getirmek ve ortak mücadelemizi güçlendirmek için bir aradayız. Adımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimlerimiz, yaşadığımız şehir, çalıştığımız iş yeri farklı olsa bile işçi olmanın ortak paydasında buluşuyoruz. Dünya ekonomisi gelişiyor, ticaret artıyor, karlar patlıyor ama emeğin bütün bu zenginlikten aldığı pay azalıyor. Bu nedenle sosyal adalet git gide bozuluyor. Pasta büyüyor ama geniş kesimlerin yoksulluğu bitmiyor. Üretilen zenginliğin adaletsiz bir şekilde paylaşılması tüm insanlığı tehdit ediyor. Ekonomik kriz satın alma gücümüzü her geçen gün düşürüyor. Birbiri ardına gelen zamlar emekçilerin belini büküyor. Bizler için temel gıda maddeleri dahi lüks haline geliyor” dedi.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatının örgütlü, örgütsüz tüm emekçilerin hakkı olduğunu ifade eden Şenbilir, “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir. Emeklilikte yaşa takılmak istemiyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Toplumun büyük bölümünü oluşturan ücretli, emekli, iktisaden dar ve sabit gelirli geniş halk kesimlerinin geçim koşullarını göz önünde bulunduran bir vergi politikası istiyoruz. Vergide az kazanandan az, çok kazanandan çok ilkesinin geçerli olmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

İş cinayetleri

İş cinayetlerinin durmak bilmediğini de iddia eden Şenbilir, sözlerini şu şekilde tamamladı; “Sadece mart ayında 108 arkadaşımız iş cinayetlerine kurban gitti. Ama insan yaşamının insan onurunun hiçe sayıldığı çalışma koşulları bizlere sunulmuş bir lütuf gibi kimi çevrelerce savunuluyor. İşsizlik adeta patladı. İşsizlikteki artışın önüne geçilemiyor. İşsizlik, sosyal dışlanmayı kaçınılmaz hale getirip insan onuruna yaraşır yaşam umudunu söndürüyor. Özellikle eğitimli genç işsizlik toplumsal bir felakete davetiye çıkarıyor.” 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.