1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Payitaht Gününden Geriye Kalanlar-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Payitaht Gününden Geriye Kalanlar-1

A+A-

Cumartesi günü Konya adeta “Payitaht günü” yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım,  Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Genel Başkan Yardımcısı Recep Akdağ, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Eski Başbakan AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu ve çok sayıda milletvekili Konya’daydı.

***

Erdoğan’ı Valilik önünde takip eden bir dostumuzun naklettiği aynen şöyle;

“Cumhurbaşkanının korunma şeklini yetersiz gördüm. Valilik çıkışında bizim 10-15 metre önümüzden geçti. Aranmadan rahatça girdiğimiz o bölgede kötü niyetli kişilerin bulunması çok kolay olabilirdi. Biz buraya rahatça ulaşabilmiştik. Buna mukabil miting alanına giden yolda bariyerler girişi zorlaştırıyordu. Keşke daha fazla giriş noktası olsaydı ve buralara X Ray cihazı koysalardı. Çünkü ‘üstünkörü’ el armasıyla içeri alındı insanlar. Bana sorarsan, sırf bu yüzden miting alanından çok, bariyer dışında kaldı insanlar.”

***

Miting alanında ilk konuşmayı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek yaptı;

“-Konya’ya hizmeti ibadet telakki ediyoruz” diyerek başladı. Meydanı işaret edip “Burayı da siz önceki gelişinizde açtınız ve 15 Temmuz’da haftalarca sabahlara kadar doldu taştı” dedi.

Biz sahneye hakim bir yerde izlemedik programı. Çıkışta bir dostumuz “Erdoğan, oturduğu yerde, Başkan Akyürek’iyanına çağırıp elindeki dosyadan bir şeyler gösterdi, bir şeyler anlattı; sizce neydi?” dedi.

Fikir yürütmedik.

***

Konya Valisi Yakup Canbolat’ın konuşması gayet kısa ve özlü oldu;

“-Konya son 15 yılda her alanda büyük bir atılım içine girdi ve büyük gelişme gösterdi. 2023 hedeflerine ulaşabilmesi, ülkemizin ve Konya’mızın kalkınması, insanlarımızın daha iyi hayat şartlarına kavuşması için hep birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

***

  1. Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, konuşmasına İl Başkanlığında yaşanan değişikliği dile getirerek başladı;

“-Kurucu İl Başkanımız ve 22. Ve 23. Dönem Konya Milletvekilimiz Hasan Angı İl Başkanlığına atanmıştır. Kendisini tebrik ediyor, başarıları diliyorum. Nöbeti devreden Musa Arat’ta önemli hizmetlerde bulundu. 15 Temmuz’da gösterdiği duruş sebebiyle,  gayretli hizmetleri sebebiyle teşekkür ediyorum” dedi.

Akyürek’e gösterilen dosyayı soran dikkatli arkadaş bunu da sordu;

“-Davutoğlu neden Arat’ı zikretme gereği duydu?”

 Baktı bizden ses yok, sorusuna cevabı kendi verdi;

“-Arat, Davutoğlu’nun Başbakanlığında İl Başkanıolmuştu, belki de ondan olabilir?”

Yarın devam edecek.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.