1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Perakendede Tehlike Sinyali
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Perakendede Tehlike Sinyali

A+A-
 
Ülkemizde ve şehrimizde perakende sektörü gerek ticari hacmi, gerekse istihdam açısından önemli bir yere sahiptir. Birçok sektöre de ekonomik açıdan olumlu katkılar yapmaktadır. Önemli bir sektör haline geldiği için de sürekli her ilde ve her ilçede yeni yatırımlar yapılmaktadır. 200 milyar doları aşkın cirosu olan perakende sektörünün toplam ticaretteki payı yüzde 13'tür.  Bunun yanında toplam istihdamda ise yüzde 17 paya sahiptir. Türkiye Perakendeciler Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteren 374 üye ve 4 bin civarında şubede, toplamda 72 bine yakın çalışan bulunuyor. Şehrimizde de sektörün gerek ticarette, gerekse istihdamda da önemli bir yeri vardır. Her geçen günde şehrimizde ve ülkemizde büyümesini sürdürürken, ekonomimize ve istihdama da önemli katkılar sağlıyor. Her zaman ticaretteki ve istihdam da payını yükseltebilecek potansiyeli olan sektörün temsilcileri sorunlarından dolayı karamsar durum. Mevcut olan sorunlarının çözümünü hükümetten beklerken, gerekenlerin yapılmaması halinde 2016 yılına şimdiden umutsuz bakıyorlar.
 
Eğer sektörün sorunları çözüme kavuşturulmazsa perakende de cirosu düşük marketler kapanabilir. İstihdamda azaltma yoluna gidebilirler. Bütün bu olumsuzlukları yaşamak istemiyorsak şimdiden perakende sektörünün sorunları çözüme kavuşturulmalıdır. Elbette bunu yapacak olanda hükümettir. Umarım hükümet sektörün temsilcilerinin sesine kulak verir.  Sektörünün sorunları çözer.
***
 
Perakendecilerin sorunları hakkında açıklamada bulunan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, "Başta Perakende Yasası'nda var olan eksik ayaklar olmak üzere, 2016 yılının başından itibaren sektörün gelişimi ve büyümesinin önünde duvar oluşturan gündemlerin acilen ele alınması gerekiyor. Aksi takdirde, her yıl çift haneli büyüyen yerel perakendeyi, zor günler bekliyor. Gıdada KDV oranları nedeniyle artan yükü sektör tek başına taşıyamayacaktır. 2016’da artması planlanan asgari ücretin işverene kişi başına maliyeti 456 TL'ye bulacak. Karlılığın minimum seviyelere indiği sektörümüzün, bu artıştan olumsuz etkileneceği ortadadır. Elbette çalışanların daha insani ücretler kazanması bizler için de oldukça kıymetli ancak bu yükü, sabit maliyetlerimiz her geçen gün artarken tek başına kaldırabilmemiz, diğer etkenlerle birlikte düşündüğümüzde mümkün değil. Çalışanların yüzde 80'inin ise asgari ücrete tabidir. Diğer taraftan yeni yılla birlikte değişmesi gereken minimum 10 bin yazar kasa var. Maliyeti, her bir kasa için binlerce TL. Rekabeti olumsuz etkileyen KDV konusu ise ayrı bir problemdir. Gıdada KDV oranlarının yüzde 1'e çekilmesi gerekir. Perakendecinin sırtındaki yükü azaltmaya yönelik hükümetimizce bir adım atılmaz ise, önümüzdeki süreçte, korkarım ki maliyetleri dengelemek ve ayakta kalabilmek çok daha zor olacak ve sektörümüzde yaprak dökümü yaşanacak" diyor. 
 
***
Beklenti ve çözüm önerilerini sıralayan Mustafa Altunbilek, asgari ücrette kişi başı 456 TL'lik ek maliyetin bir kısmını devletin üstlenmesi, KDV oranlarında indirim yapılmasının yanında,  değiştirilecek olan yeni nesil yazar kasalarda ek süre istiyor. Eğer sorunları acilen çözüme kavuşturulmazsa her yönüyle perakendecileri zor günler bekliyor.  1 Kasım seçimleriyle birlikte belirsizliğin ortadan kalktığı ülkemizde moraller yerine gelirken, tek parti istikrarının ekonomiye olumlu yansıması olacaktır. Yeni göreve başlayan hükümetten de perakende sektörü, ekonomik planlamalara öncelik verilmesinin yanında, sorunlarının çözümünü beklemektedir. Umarız hükümet şimdiden perakendeciler gibi, diğer sektörlerin sorunlarının çözümünde de erken davranır. Sektörün temsilcilerini, çalışanlarını ve ekonomimizi rahatlatır. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.