1. HABERLER

  2. Perşembe pazarı düzenleme bekliyor
Perşembe pazarı düzenleme bekliyor

Perşembe pazarı düzenleme bekliyor

Çevre apartmanların arasında sıkışıp kalan Selçuklu Perşembe Pazarı, ana caddeye yakın olması nedeniyle kazalara davetiye çıkarıyor. Bölge sakinleri pazarın düzenlenmesini istiyor.

A+A-

Mehmet Ali Eskipostalcı

Selçuklu Nişantaşı Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi üzerinde Perşembe günleri hizmet veren semt pazarının ana yola yakın bir yere kurulması birçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor.Bir gün öncesinden pazar alanına gelerek tezgâhını kuran esnaf, ‘yüksek ses’ ve ‘araçların park edilmesi’ konusunda mahalle sakinleri ile karşı karşıya gelirken, pazara alışverişe gelen halkın da aracını yol üzerine park etmesi trafiği adeta felç ediyor. Semt pazarının daha uygun bir yere taşınmasını talep eden mahalle sakinleri, konu hakkında yetkilileri göreve davet ediyor.

Gürültü rahatsız ediyor

Perşembe günlerinin mahallelerinde çileye dönüştüğünü söyleyen halk, “Mahallemizde haftada bir gün semt pazarı kuruluyor. Burada pazarcı arkadaşlarımız meyve ve sebzelerini satarak hem vatandaşın talebine cevap veriyor hem de para kazanıyorlar. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Ama yaşanan problemlerden biri şu ki bazı pazarcı arkadaşlarımız Çarşamba akşamından buraya geliyorlar ve tezgâhlarını kuruyorlar. Tezgâh kurarken demirleri yere sert bir şekilde atıyorlar ve yüksek müzik sesiyle birlikte ortaya büyük bir gürültü çıkıyor. Yaz günü sırf bu yüzden kapı-pencere açamaz olduk. Bir de burası normal günlerde araç parkı olarak kullanılıyor. Çarşamba günleri kamyonların araçların önüne park edilmesi de mahalleli ile pazarcıların karşı karşıya gelmesine neden oluyor” diye konuştular.

Kazalara davetiye

Pazar alanının cadde yakınında yer alması nedeniyle trafiğin kilitlendiğine de vurgu yapan mahalle sakinleri, “Pazara alışverişe gelen insanlar arabalarını yolun hemen kenarına park ediyorlar. Bazı sürücüler 2 arabayı yan yana koyuyor ve bu da caddenin iyice daralmasına neden oluyor. Şehrin en işlek caddelerinden biri olan Rauf Denktaş Caddesi’nde bu yüzden trafik felç oluyor. Yayalar da araçların arasından geçerken büyük risk atlatıyor. Pazar alanının daha uygun bir yere taşınmasıyla bu sorunların hiçbirinin yaşanmayacağı kanaatindeyiz. Yetkililer sesimizi duysun ve gerekli önlemi alsın” ifadelerini kullandılar.

Pazar kaldırılmayacak

Konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Rauf Denkdaş Caddesi üzerinde kurulan Perşembe Pazarı’nın uzun yıllardır bir kültürü yansıttığını belirtti. Pazarla ilgili sıkıntılardan haberdar olduklarını dile getiren Pekyatıramcı, “Perşembe Pazarı ile ilgili daha önceki süreçte de sorunlar dile geldi. Pazar esnasında çevredeki binalar ve işyerlerinin rahatsızlık durumu var. Ama şehirlerde bazı şeyleri yaşatmak gerekiyor. Şehirlerin bir hafızası var, geçmişi var. Perşembe Pazarı denildiğinde herkes burayı bilir. Çevreye olan olumsuz etkisini asgariye indirecek tedbirleri de almamız gerekiyor ama ben pazarın kaldırılmasını doğru bulmuyorum. O pazara gelen kadim insanlar var. Bunu da yaşatmalıyız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.